Bilginiz OlsunTeknoloji

C++ ve C# Nedir? Nasıl Başlamalı ve Nerelerde Kullanılmalı?

Bu yazımızda sizinle C# nedir konusu üzerinde duracağız. Aynı şekilde C++ nedir ve hangi alanlarda kullanılır konusunda da faydalı bilgileri sizlere aktaracağız. Kodlama dilleri arasında en popüler dillerden olan bu iki dilin özelliklerine kapsamlı bir şekilde değinmek gerekiyor. C avantajları da bu alanda uzmanlık elde etmek isteyenler için bilinmesi gereken bir alan olma özelliğini taşıyor.

Birbirleri ile benzerlikler de taşıyan bu iki dil hakkında bilgi sahibi olarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede daha farklı yazılım dillerini de daha çabuk öğrenme şansına sahip olabilirsiniz. İşte, billmeniz gereken en önemli detayları ile C++ ve C# özellikleri ve kullanım alanları

C++ Nedir?

C++, 1979 senesinde Bjarne Stroustrup tarafından keşfedilen bir yazılım dilidir. C programlama nedir sorusuna C++ üzerinden de gerekli cevapların verilebilmesi mümkün kılınmaktadır. C++ için Nesne Yönelimli Programlama yapmaya uygun bir yazılım dili denilebilir. Bu da C++’ı C dilinden ayıran en önemli özelliklerin de başında gelmektedir.

C++, orta seviyeli bir yazılım dili olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden gerekli desteklerin sağlanması ile birlikte bu yazılım dili ile çeşitli adımlar atılabilir. Örneğin NYP desteği ile birlikte oyunların geliştirilmesi, işletim sistemleri ve sürücü yazılımları gibi alanlarda C++ kullanlabilir.

Chrome tarayıcısı, Unity ve Apache MXNet gibi araçlar da C++ ile geliştirilmiştir. C++ yazılım dili, aynı şekilde pek çok alanda etkisi olan bir dildir. En popüler kodlama dilleri arasında olan C++ için pek çok alanda yaygın kullanılır tanımını da yapabiliriz. C++ nedir sorusuna da bu şekilde cevap verilebilmektedir.

 

C# Nedir?

Gelelim C ailesinin bir diğer üyesi olan C Sharp yazılım diline. C# nedir sorusuna .Net Framework üzerinden çalışan bir kodlama dili tanımı ile kısa bir cevap verebiliriz. Microsoft tarafından geliştiren ve nesne yönelimli bir dil olan C#, Anders Hejlsberg tarafından 1999 yılında geliştirilmiştir.

C#, C++ diline oranla daha üst seviyede yer alan bir programlama dili olma özelliği de taşımaktadır. Aynı zamanda C Sharp, basit bir şekilde anlaşılabilen ve çok da zorlayıcı olmayan bir dildir. C# dersleri de bu açıdan bakıldığında oldukça kolay geçmektedir.

C# ile Windosw ve mobil uygulamaların yapılması da mümkün kılınmaktadır. Aynı şekilde C Sharp dili ile çeşitli konsol uygulamalarının da yapılabilmesi mümkündür. Bu kodlama dili aynı zamanda debugger (hata giderme) özelliğin de sunarak kodlama ile ilgilenenlere büyük kolaylık sağlıyor.

C# programlama dili ile yazılım dünyasında pek çok alanda var olabilirsiniz. Çok yönlü ve sınır tanımayan bir dil olan C Sharp kodları ile web dünyasındaki hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

C++ ve C# Kodlama Dillerine Nasıl Başlanmalı ve Nerelerde Kullanmalı?

C# nedir ve nerelerde kullanılır sorusuna yukarıda da yanıtlar sunduk. C++ ve C# dillerine daha yeni başlamayı düşünenler için bu iki dilin de bir arada öğrenilmesi uygun olacaktır. C programlama dillerine hakim olmak adına bu ailenin en önemli iki üyesini tanımaya başlayabilirsiniz.

C++ için oyunlarda kullanım alanının oluşturulması oldukça yaygındır. Bu dili oyun geliştirme teknolojilerinden kullanmayı deneyebilirsiniz. C# nedir ve hangi alanlarda kullanılır sorusu için de karşınıza koca bir kullanım alanı dünyası çıkacaktır. Bu dili DLL yazma, konsol uygulamaları, mobil uygulamalar, Windows ve web uygulamaları için sıklıkla kullanabilirsiniz. Her iki dili de öğrenirken keyif alabilir ve kolayca öğrenme imkanı da bulabilirsiniz.

 

Hamza EROL

E-Ticaret Danışmanlığı ve Web Site Tasarımı yapmaktayım. Butik olarak Domain ve Hosting hizmetleri vermekteyim.

İlgili Makaleler