BlogDijital Pazarlama

Nusret İlk Türk Unicorn Olma Yolunda

Amerika’da sıkça kullanılan ve hızlı yükselen girişimcileri tanımlayan unicorn kavramına ilk kez bir Türk girişimci sahip olmak üzere. Geçtiğimiz senelerde “Salt Bae” akımı ile sosyal medya fenomeni haline gelen Nusret, bu alanda attığı adımlarla şirketinin değerini gün geçtikçe katlıyor. Şirket değeri 1 milyar dolara ulaşmak üzere olan Türk girişimci, dünya çapında üne kavuşmasını nakite çevirmeyi iyi bilen bir iş insanı olarak tabir ediliyor.

Her Şey Bir Video İle Başladı

Nusret, aslında ülkemizde bilinen ve sevilen bir restoranlar zinciriydi. Fakat restoranın dünya çapında üne kavuşmasını bir videonun sosyal medya kanallarında paylaşılması sağladı. Videoda şirketin ortaklarından olan Nusret’i kendine has stili ile etini pişirmeye hazırlarken görüyoruz. “Salt Bae” akımı olarak nitelendirilen bu video, pek çok internet sitesinde yayınlandı ve şirket dünya çapında büyük bir yatırım aracı haline geldi.

Türkiye’deki büyük kentlerden sonra New York, Dubai, Miami ve Mikanos gibi dünya ülkelerinde ve kentlerinde de açılan restoranlar, markanın daha fazla büyümesine de olanak sağlamış oldu. Böylece dev restoranlar zinciri 1 milyar Amerikan doları değerinde olmak adına ilk adımlar atmış oldu.

Bloomberg Tarafından Dile Getirilen Bir Gerçek

Nusret, ünlü Amerikan finans kuruluşu olan Bloomberg tarafından en hızlı yükselen Türk marka olarak nitelendiriliyor. Hatta ünlü finans sitesinde yayınlanan bir yazıya bakıldığında ise markanın ilk Türk unicorn olacağı da ön görüler arasında yer alıyor.

Bloomberg Business tarafından yapılan haberde Nusret Gökçe, Mithat Erdem ve Ferit Şahenk tarafından ortaklığa sahip olan restoranlar zincirinin oldukça yakın bir zamanda 1 milyar dolarlık bir değere sahip olacağı belirtiliyor. Marka ortalarından Nusret Gökçe ve Mithat Erdem %49’luk bir paya sahipken Ferit Şahenk %51’lik hissenin sahibi.

Her ne kadar Nusret Gökçe’nin sosyal medya fenomeni haline gelmesi markanın önüne açmış olsa da geçtiğimiz senelerde Nusret markası Ferit Şahenk tarafından %51’lik hissesi satın alınarak D.ream Group bünyesine de geçmiş bulunuyor.

1983 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Nusret Gökçe, maden işçisi bir babanın 5 evladından birisidir. Henüz iki yaşındayken ailesiyle birlikte Erzurum’dan Darıca’ya göç eden Nusret, maddi sebepler dolayısıyla Darıca Faik Şahenk Ortaokulu’nu altıncı sınıfta bırakmak zorunda kalmıştır.

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close