BlogDijital Pazarlama

Evde Üretim Yaparak Satan Kadınlara Vergi Muafiyeti Geliyor!

Üretim aşamaları farklı yollarla gerçekleştirirken kadınlarında bu anlamda ilerleme sağladığı görülmektedir. Devletin yetkili kurumları da bu aşamada evde üretim yapıp satan kadınlara vergi muafiyeti getirdi. Özellikle salgının hayatımıza girmesi ile birlikte ev üzerinden çalışmaların gerçekleştirildiği bilinmektedir. Sağlanan avantajlı durumlar ile ev kadınlarının da üretime katkı sunma imkânı sağlanıyor.

E-ticaret olarak adlandırılan bu sistem kişilerin ürettiği ya da belirli bir toptancıdan alınan malların internet üzerinde satışa sunması ile gerçekleştiriliyor. Geleneksel ticarete nazaran bu yöntem giderek daha da yaygınlaşıyor. Öyle ki dünya üzerinde en zengin insanı e-ticaret alanında yer almaktadır. Ülkemiz sınırlarında da firmaların sayısı artış gösteriyor. Ancak normal koşullarda birey ve firmalardan vergi kesintisi sağlanmaktadır.

Kadın Girişimcilere Vergi Muafiyeti Neden Getirildi?

Dünya üzerinde alım ve satım neticesiyle gerçekleştirilen ticaretin giderek artması evden e-ticaret vergi muafiyeti oluşmasına neden oldu. Her ne kadar dünya genelinde e-ticaret sistemi oldukça yaygınlaşsa da ülkemiz içerisinde ufak adımlar atıldığı görülmektedir. Devlet tarafından desteklenmesi de bu anlamda ilk olarak yaygınlaşma sağlanmasından kaynaklanır.

Ev kadınlarının da ticaret alanına atılması ve kazanç elde etmesi diğer bir sebep olmaktadır. Aslında internet siteleri üzerinden kendince üretimlerini ufak ufak satış yapan birkaç sayfa bulunuyor. Ancak temelde vergi kesintisi ve biraz da cesaretsizlikten dolayı ticaret konusunda geri adımda duran birçok kadın bulunmaktadır. Getirilen vergi muafiyeti, kredi imkânları sayesinde kadınlarında da artık bu alanda daha çok söz sahibi olması hedefleniyor.

Ev kadınlarına vergi muafiyeti de bu anlamda kişilere daha önemli avantajlar sağlıyor. Kişilerin kendi kişisel alanlarında gerçekleştirdiği üretimler ile daha fazla kazanç sağlamasının önü açılıyor. E-ticaretin gerçekleştirilebilmesi için normal şartlarda kişilerden kanun ve yönetmeliklere uygun bazı adımların izlenmesi isteniyor. Bunlardan bazıları:

 • Vergi numarası almak,
 • Sicil numarası oluşturmak,
 • Firma oluşturmak,
 • Gerekli belgelerin oluşturulup kurumlara iletilmesidir.

 

Normal şartlarda satış sağlanması için firma oluşturma zorunluluğu bulunur. Ancak ev kadınlarının giderek üretimi arttırması ve bu durumun da yaygınlaştırılması adına adımlar atılıyor. Yetkili bireyler tarafından gerçekleştirilen açıklamalara göre birçok yenilik söz konusudur. Ev kadınları e-ticaret neticesinde daha az vergi kesintisine uğrayarak daha fazla kâr elde edebilmektedir.

Evden E-Ticaret Vergi Muafiyeti Kimler Yararlanabilir?

Geçtiğimiz günlerde açıklanan evden e-ticaret vergi muafiyeti haberi sonrası birçok birey bu durumdan faydalanmak istedi. Kişilerin merak ettiği konular arasında kimlerin bu fırsattan yararlanabileceği üzerinde yoğunlaştı. Duyurulan açıklamalara göre bu muafiyetten evden bizzat kendi ürünlerini üreten ev kadınlarının yararlanabileceği biliniyor.

Vergi muafiyetinin geçerli olacağı bazı alanlar açıklanan tebliğ üzerinde de belirtilmiştir. Ev kadınları muafiyetten yararlanabilmek için:

 • Havlu, örtü, çarşaf
 • Çorap, halı, kilim
 • Dokuma mamülleri
 • Kırpıntı deriden mamüller
 • Örgü, dantel işlemeleri
 • Boncuk işleme, tığ ve örgü işleri
 • Tarhana ve erişte gibi ürünleri üretmesi gerekiyor.

Temelde e-ticaret için ev üreticisi kadınlara vergi muafiyeti konusunda yararlanmak isteyen kadınlar üretimlerini bizzat kendileri gerçekleştirmesi gerekmektedir. Dışarıdan herhangi bir alet ya da fabrikadan yararlanma söz konusu değildir. Ev kadınlarının genel olarak ürettiği ürünlerinde el işi gerektirdiği göz önünde bulundurulduğunda şartların sağlanması oldukça kolaydır.

Tüm bunların yanı sıra açıklamalar arasında dışarıda tutulan ürünler arasında ev içerisinde kullanılan bazı küçük aletler bulunuyor. El üretimine uygun olmayan ve fabrikasyon üretimi olan ürünler bu sebepten dolayı verilen avantajın dışında tutuluyor. Kişilerin satışı konusunda vergi muafiyetinden yararlanamayacağı ürünler:

 • Dikiş ve nakış makinesi,
 • Mutfak robotu,
 • Ütü ve benzeri makineler vardır.

 

Kadın Girişimcilere Vergi Muafiyeti Özellikleri Nelerdir?

İşsizlik Sigortası Kanunu bünyesinde eklenen kadınlara evden satış vergi muafiyeti başlığı bünyesinde birkaç özelliği barındırmaktadır. Üretici kişilerin vergi muafiyetinden yararlanma durumunda üretim sırasında bulunan kişi sayısı muafiyet miktarını belirlemektedir. Tek üretim ile birkaç kişinin üretimi arasında farklılık söz konusu oluşuyor.

Evden üretim yapan bireylerin vergi muafiyeti 220 bin TL kazanca kadar muafiyet getirilmiştir. Bu ücretin altında sosyal medya hesapları ve internet sitesi üzerinden satış yapan ev hanımları faydalanabilecektir. Sınırı aşan bireyler ise %4’lük bir vergi kesintisine uğrayacaktır. Ürün satışından kazanç elde eden bireylerin %50’lik kısmı vergi beyannamesini verilmesi ile kazançtan düşünebilecektir.

 

Evden Üreten Kadına Vergi Muafiyeti Nasıl Elde Edilir?

 

Mevcut ev hanımlarına vergi muafiyeti durumundan faydalanmak için yapılması gereken adımlar ise oldukça basittir. Kişilerin Esnaf Muaflığı Belgesi ya da esnaf muaflığından yararlanan satıcıların tamamen isteğe bağlı olarak belge talebinde bulunması mümkündür. Belge talebi sırasında herhangi bir ücret talebi söz konusu olmamaktadır.

 

Belge talebi sonrası gerekli bilgilerin doldurulması ve açıklanan tebliğde yer alan durumlara uygunluk sağlayıp sağlamadığı incelenmektedir. Şayet belirtilen maddelere uygun satış gerçekleştirildiği ortadaysa Vergi Dairesi tarafından kişilere belge verilmektedir. Belgeyi elde eden kişiler vergilerden muaf tutuluyor. Durumun suiistimal edilmemesi için ise gerekli görülen durumlarda üretim alanlarına denetleme yapılması da söz konusu olmaktadır.

 

Ev Hanımlarına E-Ticaret Önerileri

 

Evlerinden kolayca üretim yapıp kazanç elde edebileceği bunun sonucunda kadınlara vergi muafiyeti sağlanacak birçok yöntem bulunmaktadır. Kişilerin kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yapacakları üretimler değişiklik gösterir.

 

1.      Takı Üretimi

Kadınların özellikle günlük yaşamda sıklıkla tercih ettiği takılar satış adına doğru bir tercih olabilmektedir. Üretimi sırasında da büyük bir zorluk yaratmadığından kişiler hobi olarak da bu yönde ilerleme sağlayabilir. Ürünlerinin ucuz bir ücrete elde edilmesi sağlanacak kazanç miktarında da artış söz konusu oluşturuyor. Hayal dünyasına göre ya da belirli modeller incelenerek üretim ve satışın yapılması mümkündür.

2.      Tarhana ve Erişte Yapımı

Ev kadınlarına vergi muafiyeti sırasında en çok kazanç sağlayabilecek alanların başında besin ve yiyecek üretimi yer almaktadır. Günlük yaşam sırasında da ev hanımlarının mutfak bünyesinde birçok çalışma yaptığı görülüyor. Her zaman işlemlerin satışa çevrilerek nakit gelir elde edilmesi de mümkündür. Özellikle son zamanlarda çalışan kişiler tarafından sağlıklı besin elde edebilmek adına bu tarz kişilerin sayfaları tercih ediliyor.

Sağlıklı yaşam ve doğal üretim konusunda ev kadınlarına güven oldukça fazladır. Yemek konusunda sadece tarhana ve erişte ile kalmayarak farklı üretimler de sağlanabilir. Salça, turşu, çorbalık ürünler bunlardan sadece birkaçıdır. Reklam konusunda da geri kalmayarak isminizi duyurduğunuz anda öneriler ile birlikte aylık olarak ciddi kazançlar elde etmek mümkündür. Sürekli müşteri edinmek ise bu noktada kritik bir noktayı oluşturuyor.

3.      Oyuncak Üretimi

Sosyal medya üzerinden satışı en çok yapılanlar arasında oyuncaklar bulunmaktadır. Özellikle triko bebekler son zamanların popüler olmuş satış ürünleridir. Yapımı her ne kadar biraz marifet ve el becerisi gerektirse de internet üzerinden bu yönde yapım videoları izlenerek de yapılabilir. Bu alanda gelişme göstermek ve satış elde etmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsattır.

4.      Çanta Üretimi ve Satışı

Yaşam içerisinde özellikle kadın ve çocuklar tarafından sıklıkla kullanılan araçların arasında yer alan çantalar kadınlara vergi muafiyeti sırasında üretim sunacak bir alandır. İster hasır isterse bez çantası üretimleri oldukça popülerleşmiştir. Yapımı da belirli bir pratiklik sonrası hız kazanmanızı sağlayacaktır. Dilediğiniz modellerin üretimini gerçekleştirerek kazanç elde edebilirsiniz.

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Close