BlogDijital PazarlamaE - Ticaret

Trendyol’da Mağaza Açma ve Satış Yapma

E-ticaret alanına yönelerek kâr elde etmeyi amaçlayan firmalar günümüzde daha çok Trendyol’da mağaza açmak konusuna yönelmektedir. Ülkemiz içerisinde mağaza sahiplerinin satış yapabileceği imkanlar oldukça geniştir. Kullanıcı sayısı açısından oldukça fazla ve popüler olan Trendyol sitesi de bu anlamda tercihler arasında ilk sıralarda yer alır. Daha fazla müşteriye ulaşmak adına imkanlar site içerisinde sunulmaktadır.

Trendyol Nedir Ne İşe Yarar?

Trendyol e-ticaret sektörünün profesyonel anlamda ülkemiz sınırlarında en iyi temsil eden firmalardan birisidir. Kişilerin farklı kategorilerde yer alan ihtiyaçlarına kısa sürede karşılık vermektedir. Müşterilerin ihtiyaçlar dışında eğlence alanında da farklı alışverişler yapmasına imkân sunmaktadır. Ancak sadece müşterilerin değil mağaza sahibi bireylerin de kazanç elde etmesine olanak sunduğu bilinmektedir.

Firmaları neticesinde satış yapmak isteyen kişiler Trendyol mağaza açmak konusunda faydalanmak istemektedir. Site içerisinde satıcı profili oluşturarak farklı profillerdeki bireylere erişebilmek mümkün olmaktadır. Satış imkanını fiziki mağazalar ile kısıtlamadan ülkenin her bir alanına ulaşmak bu sayede mümkün olmaktadır. Hem satıcı olan markanın tanıtımı hem de maddi olarak kazanç elde etmesi gerçekleştirilen durumlar arasında yer alır.

Trendyolda Satış Yapmak Kârlı Mı?

Firma sahibi bireyler belirli alanlarda adım atmadan önce o işin analizini derinlemesine yaparlar. Özellikle uzun vadede getirileri incelenerek bu alanda yatırım yapma planları incelenmektedir. Bu noktada e-ticaret sitesinde mağaza oluşturma fikri de oldukça riskli olabilmektedir. Garanti olabilmesi ve kâr elde etme açısından farklı taraflardan noktalara değinilmektedir.

Trendyol’da mağaza açmak farklı açılardan avantaj ve dezavantaj oluşturmaktadır. Avantajları arasında:

 • Müşteri kapasitesini arttırmak,
 • Reklam yapmak,
 • Kâr elde ihtimalini yükseltmek,
 • Ürünleri değişik kişilere tanıtmak bulunur.

E-ticaret sitelerinde yer almanın aynı zamanda farklı dezavantajları da bulunmaktadır. Kişilerin bu alanlarda yer alırken göz önünde bulundurması gerekir. Dezavantajları arasında:

 • Büyük firmalarla rekabet etmek,
 • Komisyon ücretleri,
 • Şirket kurma zorunluluğu bulunur.

Firmaların tüm bu noktaları göz önünde bulundurup mağaza oluşturması mümkündür. Bu anlamda kâr elde etmek kesindir ya da değildir gibi bir yargıya varmak pek de doğru değildir. Firma sahibinin hedeflediği nokta bu doğrultuda önemlidir. Eğer rekabet ortamını kaldırabilecek ve ciddi bir kâr elde etme amacına sahip ise bu olanakları e-ticaret sitesinde yakalayabilmek mümkündür.

Trendyol’da Nasıl Mağaza Açılır?

Trendyol’da mağaza nasıl açılır sorusuna cevap vermeden önce bireylerin şirket sahibi olması gerekmektedir. Diğer e-ticaret sitelerinde olduğu gibi kanun ve düzene uygun olarak satıcıların şirket bilgileri olması gerekir. Sonrasında mağaza açma adımlarını gerçekleştirebilmektedir.

Mağaza Açma İçin Başvuru Süreci

Trendyol sitesine giriş yaptıktan sonra Satıcı Başvurusu’ bölümünden ilk başvuru adımı atılmaktadır. Açılan bu sekme üzerinde bazı gerekli bilgilerin girişi sağlanmalıdır. Kişisel bilgiler ile birlikte şirket bilgileri talepler arasında yer almaktadır. Bilgi ve evrakların girişi tamamlandıktan sonra site çalışanları tarafından başvurular incelenmektedir. İnceleme sonrasında olumlu/olumsuz dönütler bireylere iletilmektedir.

Gereken Evraklar Nelerdir?

Trendyolda mağaza açmak için gerekenler arasında özellikle şirket ile alakalı evraklar bulunmaktadır. Değerlendirme sırasında kanun ve yönetmeliklere uygun olabilmesi açısından en önemli inceleme burada yapılmaktadır. Site tarafından istenen evraklar arasında:

 • Şirket türü,
 • ETBİS numarası,
 • Satış yapılacak kategori,
 • Vergi kimlik numarası,
 • Ad soyad,
 • İletişim bilgileri bulunur.

Trendyol Mağaza Açmak Ücretsiz Mi?

E-ticaret sitelerinde yer almak isteyen firmaları zorlayan durumlar arasında ücret durumları yer almaktadır. Amazon ve eBay gibi dünya devi şirketler pazar yerinden firmalardan her ay belirli bir miktar ücret talep etmektedir. Trendyol ise mağaza ücreti talep etmemektedir. Firmaların kayıt yapması, mağaza açması adına hiçbir ücret bulunmamaktadır. Sadece kategoriler bazında komisyon ücretleri kesilmektedir.

Trendyol Yüzde Kaç Komisyon Alıyor?

Ücretsiz mağaza açımı sonrası Trendyol mağaza açma komisyonları merak edilmektedir. Mağazalar satış yaptığı kategoriler bazında komisyon talep edilmektedir. Mağaza oluştururken bu durum için bir talep bulunmamaktadır.  Alınan komisyon yüzdeleri:

 • Mücevherler %30
 • Spor eşyaları %15
 • Bebek bakım eşyaları %12
 • Beyaz eşyalar %10
 • Eğlence malzemeleri %17 şeklinde bulunmaktadır.

Trendyolda Satış Nasıl Yapılır?

Site üzerinden satış yapabilmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Ürünlerin özellikleri ve site üzerinde bulunmasına göre değişik şekillerde yüklemeler gerçekleştirilebilmektedir.

Excel ile Barkod Girişi Yapmak

Firmaların ürünlerinin barkod numaraları bulunuyorsa bu sayede ürün ekleyebilmektedir. Satıcı profili ile giriş yapıldıktan sonra Ürün> Toplu Ürün İşlemleri seçenekleri tıklanmalıdır. Yeni Ürün Ekleme butonuna basıldığında yeni bir sayfa ile karşılaşacaksınız. İlk olarak ürünün hangi genel ve alt kategoride bulunduğu belirtilmelidir.

Trendyolda mağaza açma komisyonları bu kategoriler bazında oluşturulmaktadır. Kategori ya da kategoriler belirtildikten sonra Seçili Kategorilerim> Tümünü İndir işlemleri takip edilir. Barkod ve gerekli bilgilerin girilmesi gereken excel dosyaları ‘İndirme İşlemleri’ başlığı altında toplanır. Son olarak Şablon İndir seçeneği ile tüm indirme işlemleri tamamlanır.

Excel dosyası açıldığında alt kısımda bulunan ‘Ürünlerinizi Burada Listeleyin’ sayfasında kırmızı ve yeşil renkli başlıklar bulunur. Kırmızı alanlar zorunlu yeşil alanlar ise istek doğrultusunda doldurulmalıdır. Ürünlerin üretici firması iseniz size özel, genel bir ürün ise bulunan barkodlar buraya girilmelidir. Görseller de eklenerek müşteriye hazır hale getirmek mümkündür. Siteye bu yöntemle ürün eklemenin daha detaylı videosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Var Olan Ürünleri Eklemek

Bahsedilecek bu yöntemin yapılabilmesi için daha önceden sitede aynı üründen bulunması gerekmektedir. Barkod ekleme excel üzerinden değil bizzat site üzerinden gerçekleştirilir. ‘Ürün Sorgula’ kısmı üzerinden ürününüzün barkodunu girin ve ekleyin. Yalnız site içerisinde bulunan ürün listesinde bu tarz bir ürün yoksa sıfırdan barkod oluşturmanız ve birinci yöntem ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Tekil Ürün Oluşturma

Diğer yöntemler ile çoklu giriş yapılabilmektedir. Ancak bu yöntem ile site üzerinden tek tek ürün girişi sağlanmaktadır. İhtiyaç halinde kullanılabilmektedir. Yapılması gereken diğer yöntemlere göre daha basit olmaktadır. Yüklenecek ürünün kategorisi seçildikten sonra ekranda çıkan bilgilerin doğru şekilde doldurulması gerekir. Sonrasında ürün satışa hazır hale gelmektedir.

Tags

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close