BlogE - Ticaret

E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Avantajları Nelerdir?

E-ticaret sitesi bireylerin müşterilerine ulaşabilmek ve satış yapabilmek adına kurdukları aracı bir platformu oluşturmaktır. Ticaret farklı yöntemler ile günümüzde gerçekleştirilebilmektedir. Girişimci ruha sahip bireyler birçok değişik ürünlerde ve sektörde atılım gösterebilmektedir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internet ortamının giderek genişlemesi ile de e-ticaret artış göstermektedir.

E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Avantajları Nelerdir?

Geleneksel ticaret herkes tarafından bilinen stok yöntemi ile gerçekleştirilen bir yöntemdir. Fiziksel bir mağaza üzerinden yürütülmektedir. Sermaye gerektirir ve bu anlamda çok riskte içermektedir. E-ticaret ise geleneksele karşıt olarak çıkmıştır. Üreticiden müşteriye yönelik olarak gerçekleştirilir. Online olarak gerçekleştirmesi ile birlikte bu alanda da değişim bulunur.

Girişimci olarak e-ticaret önerileri arasında genellikle site oluşturularak müşteriye ulaşım sağlanır. Dropshipping yöntemi de bulunur ve bu yöntemle birçok masraftan da kurtulması mümkündür. Sermaye gerektirmeyen bu ticaretin avantajları arasında:

 • 7/24 satış imkânı,
 • Müşteriye kolay ulaşım,
 • Reklam ile sınırları aşarak müşteri kazanmak,

Daha az masrafla ticaret yapabilme gibi durumlar bulunur.

Girişimci Olarak E-Ticaret Sitesi Açmak Avantajlı Mı?

E-ticaret geleneksel ticaret gibi müşterilere ulaşarak satış sağlamayı hedeflemektedir. Firmalar tarafından oluşturulan kâr hedefine ulaşabilmek adına bazı somut adımların oluşturulması gerekir. Girişimcilik ve e-ticaret alanında ilerleme sağlayabilmek adına online platformlar oluşturulması düşünülmektedir.  Ancak ilk defa ticarete atılacak bireylerin bu siteler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı görülmektedir.

E-ticaret siteleri diğer sitelerden farklı olarak oluşturulmaktadır. Firmanın marka değeri ile bütünleşerek ortaya koyması ile gerçekleşir. Yapılan işlem hakkında bilgisi olmayan kişilere bile markayı yansıtacak şekilde oluşturulması önem taşır. Bu anlamda oluşum aşamasında özenle ve uzman bireyler önderliğinde ilerlenmesi gerekir. Doğru bir proje ortaya koyulduğunda alınabilecek avantajlarda buna paralel olarak gelişmektedir.

 E-ticaret sitesi yapan firmalar bu anlamda bazı koşulları elde edebilmektedir. Profesyonel e-ticaret sitesi kurulduğunda:

 • Marka değerini temsil etmek,
 • Daha fazla müşteriye ulaşmak,
 • Sınırlar arasında kalmayarak farklı şehir ve ülkelere ulaşmak,
 • Hedeflenen kâr durumunu elde etmek,
 • Resmiyete dökerek gerekli durumları yerine getirmek sağlanabilmektedir.

Tüm bu maddeler belirlenen hedefler neticesinde adım adım oluşturulabilmektedir.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Girişimci olarak e-ticaret önerileri arasında mutlaka olarak bir site oluşturulması yer almaktadır. Bu alanda satış sağlanabilmesi adına bilinen pazarlarda yer almanın yanı sıra site oluşturulması gerekir. E-ticaret sitesini oluşturmak adına ise izlenmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Kişilerin öncelikle limited ya da şahıs şirketi kurmalıdır. Ülkemiz sınırları içerisinde e-ticaret yapabilmek adına resmileşmek önem taşır. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan şirket kurma adımlarına buradan ulaşılabilir.

Şirket oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra Ticaret Odasına ve Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri (ETBİS) üzerinde kayıt olunması gerekmektedir. Kayıt işlemleri oluşturulduktan sonra e-ticaret sitesi oluşturulabilmektedir. Bu alanda hizmet veren birey ya da kurumlara başvurulabileceği gibi kişisel olarak da gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

E-ticaret sitesi kurmak istiyorum’ diyen bireylerin şirket kurduktan sonra yapması gerekenler arasında site görünümü ve işleyişine karar vermek olacaktır. Site müşteri adına bazı özellikleri taşımalıdır:

 • İşlevsel olmalı,
 • Marka değerini yansıtmalı,
 • Kullanılabilir kolaylık sağlamalı,
 • Müşteriyi site içerisinde tutmalı,
 • Kişiselleştirmeler ile öneri diğer ürünlere yönlendirmelidir.

Bu tarz bir oluşum firmanın daha iyi tanınmasında ve müşteriyi elinde tutmasında faydalı olacaktır.

E-Ticaret Sitesi Ücretsiz Kurmak Mümkün Mü?

Online ticaret için site kurmak isteyen bireylerin bunu ücretli ve ücretsiz gerçekleştirmesi mümkün olabilmektedir. Ücretsiz site oluşturabilmek adına açık yazılım kaynakları tercih edilebilmektedir. Ancak bunu kullanabilmek adına bireyin tecrübesi olması gerekmektedir. Firma sahibi yazılım konularında bilgili değil ise mevcut çalışma grubu içerisinde yazılım uzmanı olmalıdır. Açık yazılımlar kullanılarak belirli bir sistem oluşturulabilmektedir.

E-Ticaret Sitesi Fiyatları

E-ticaret sitesi kurmak maliyeti değişik etkenler neticesinde değişiklik gösterebilmektedir. Site oluşturmak adına mevcut bulunan firmalar bulunmakla birlikte uzman kişiler eylemde bulunur. Kişinin uzmanlık derecesi fiyatı belirleyen durumlardan sadece birisidir. Bilinirliği ve başarısı artan kişilerin aynı orantıda talep edeceği ücretler artmaktadır. Bunun yanı sıra site oluşumunda kullanılacak yazılım türleri ve sayısı da e-ticaret sitelerinde fiyatları değiştirebilmektedir. Sektör içerisinde site fiyatları çok değişiklik göstermektedir

Girişimcilere E-Ticaret Önerileri

Girişimci bir bireyin e-ticaret alanına atılması için bazı durumlara dikkat etmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu tavsiyeler arasında öncelikle hangi sektör üzerinde satış yapılacağının doğru analiz edilmesi gelmektedir. Günümüzde birçok firma e-ticaret yöntemi ile büyük pazarlar içerisinde satış yapabilmektedir. Oluşturulacak firmanın bu sektör içerisinde diğer firmalar ile rekabet edebilmesi için doğru bir ürün ve pazar analizi yapması gerekmektedir.

Diğer bir girişimcilik ve e-ticaret noktasında dikkat edilecek noktalardan birisi pazarlama ve reklam konusunda gelmektedir. Bu anlamda site oluşturulması yapılabilecek ilk adımlar arasında yer alır. Aynı zamanda Amazon, eBay gibi platformlar üzerinden pazarlarda yer almak reklam sağlayabilmektedir. Müşteri potansiyelini de doğrudan arttırabilmektedir. Ancak firmanın hedeflediği kâr durumuna göre hareket etmesi gerekir. Bu tarz pazarlar içerisinde yer almak ciddi bir rekabet oluşturmasına sebep olmaktadır.

E-ticaret siteleri arasında en önemli husus hiç şüphesiz SEO kuralları neticesinde üretimler sağlamaktan geçmektedir. Müşterilerin ihtiyacı olan ürüne ulaşabilmesi adına internet üzerinden aramalarda ilk sıralarda yer alması gerekir. Kişiler sitelerini oluşturması dışında aynı zamanda bu kurallara uygun içerikler üretilmesi önerilir. Bu sayede herhangi bir arama neticesinde diğer marka ve firmaları geçerek üst sıralarda yer alınabilmektedir.

Tags

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

Close
Close