Bilginiz OlsunBlog

İşletmeniz Google Haritalardan Kaldırılcak MI?

Bu Dolandırıcılara Dikkat: “İşletmeniz Kısa Süre Sonra Haritalardan Kaldırılacak!

İşletmelerin web sitesi sahibi olmaları, onlar için ne kadar büyük avantajlar sağlasa da, bazı kurnazlar için dolandırıcılık yapmak için bulunmaz bir nimet oluyor. Öyle ki, web sitesini tamamen işlerini geliştirmek için yaptıran ve internete biraz daha fazla önem veren bu firmalardan “ olmayan ve tamamen hayal ürünü “ hizmetleri ile faydalanmaya çalışıyorlar.

İnternetin hayatımıza günden güne daha işlevsel ve ticari amaçlarla girdiği bu dönemlerde, Google Dolandırıcılığı diye bir kavramda artık hayatımıza girmiş oldu. Dünya’nın en büyük internet şirketi ve arama motoru olan Google’ın adını kullanarak tezgâhlanan bu tuzakta, sizlere mağdur olmamanız için detaylı bir rehber içeriği hazırladık.

Buyurun, beraber inceleyelim.

Taktikleri şu şekilde çalışıyor:

“ Önce, alınması oldukça kolay olan 0850’li bir numara sizi arıyor. Karşınıza, günde binlerce kişinin dinlediği bir telesekreter sesi :

Dikkat! Firmanız çok kısa bir süre sonra Google sıralamalarından ve haritasından kaldırılacaktır. Eğer, hizmetinizi devam ettirmek istiyorsanız lütfen X ‘i tuşlayın.”

Siz, ister inanarak ister farkında olmadan o numara değil, farklı bir yere de tuşlasanız artık onlar sizi radarına eklemiş oluyor. Bir süre sonra, sizi sabit bir numaradan arayan muhtemelen konudan tamamen uzak bir çağrı merkezi çalışanı, önündeki sabit metini okuyarak sizlere bilgi veriyor:

Efendim, işletmenizin Google üzerindeki kayıtları kısa bir süre sonra kaldırılacak. Eğer, hizmete devam etmek istiyorsanız, yıllık hizmetimiz olan XXX lirayı ödeyerek devam ettirebilirsiniz.”

Siz muhtemelen henüz konuyu tam anlamadığınızı fırsat bilerek, size daha önceden kendilerinden hizmet aldığınızı ve yıllık hizmet döngüsünün yaklaştığını belirtiyorlar. Merak etmeyin, onlardan daha önce hizmet almadığınızı onlarda çok iyi biliyorlar!

Bunlar sizi nereden buluyor?

Bu tarz dolandırıcılar, internet üzerinden genellikle data ( SMS veya e-maillerden oluşan toplu bir veri dosyası ) satın alarak ya da toplayarak işlemlerine başlarlar. Özellikle, sektörel alanlarda hizmet veren firmaların web sitelerini gün içerisinde ziyaret ederek, iletişim sayfalarınızdaki bilgileri kendi listelerine eklerler ve ileri aranacaklar arasında uzun bir süre o bilgileriniz kalır. Çünkü aranmanıza ve konuşmanıza rağmen, hizmeti reddettiğinizi belirtseniz de bir süre sonra kaldıkları yerden devam edecekler.

Hele birde, web siteniz bazı anahtar kelimelerden Google sıralamalarında harita ( Google Business- Google Benim İşletmem ) ile beraber çıkıyorsa tamda hedefteki firmalar arasındasınız.

Nasıl dolandırıyorlar?

Siz iyi niyetiniz ile sizler için faydalı bir hizmet olduğunu düşündüğünüzde, zaten sizleri yönlendirmek onlar için oldukça kolay oluyor.  Sizi bir web sitesine ( Genelde paravan bir sitedir. Firmaya aitmiş edasına sahip olur ama genellikle tahsilat için kullanılmaktan başka bir fonksiyonu yoktur.) yönlendirebiliyorlar, size hesap bilgileri ileterek sözde açıklamalar yaparak ödemeyi nasıl ve ne şekilde yapmanız gerektiğini anlatıyorlar.

Sözde firmalarının web sitesi diyerek yönlendirdikleri siteler ise, muhtemelen internette bir başka bilişim firmasının iletişim, adres ve diğer bilgileri ile tasarlanmış oluyor. Yani, firma ismi dâhil ziyaret ettiğiniz web sitesindeki bilgilerin tamamı – konuyla hiçbir alakası olmayan – farklı firmalara ait.

Mail Order ( Kredi kartı bilgilerinizi talep ettikleri bir diğer form şeklindeki dosya ) göndererek yaptıkları da tespit edebildiklerimiz arasında.

Sizler ödemeyi yaptıktan sonra, hiç bir şey yokmuş gibi firmanızın yayınlanmaya devam ettiğini görerek, gönül rahatlığı ile hayatınıza devam ediyorsunuz.

Biliyor musunuz? Az önce, dolandırıldınız!

Kısacası, hiçbir hizmet almadınız. Zaten var olan özelliğinizi ( Google aramaları ve haritalarında yer almak ), size tekrardan satarak belki de ruhunuz dahi duymadan amaçlarına ulaşmış oldular.

Bu tip durumlarla karşılaştığınızda neler yapmalısınız?

Aslında yapacağınız gayet basit. Buna benzer bir anons duyduğunuz anda, telefonunuzu kapatın ve arandığınız numarayı engelleyin.
Bu şekilde, sizi arayan numarayı kara listenize alabilirsiniz. Farklı telefon marka ve modellerinde, farklı yöntemler olsa da, akıllı telefonlarda genelde işlem bu şekilde yapılmaktadır.

Muhtemelen, sizi tekrardan benzer ama sonu farklı numaralardan arayarak tacizlerine devam edecekler. Bu işlemi, her benzer numaraya uygulayarak sonsuza kadar onlardan kurtulmuş olursunuz.

Bir diğer aklınızda tutmanız gereken durum ise; “ Google, hiç kimseyi benzer bir konu nedeniyle aramaz! “ Çünkü Google zaten milyonlarca işletmeye bu tip hizmetleri ücretsiz sunan dev bir internet şirketidir. Dünya genelinde 50 farklı ülkede, 70’ın üzerinde lokasyonda ofisi olan Google’ın tek resmi ofisi İstanbul’da olmakla beraber; diğer ofislerinin de yerlerini buradaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz : https://about.google/intl/ALL_tr/locations/

Dijital reklam ağı Adwords ve farklı işletme çözümleri için, telefon ile iletişimi kendi numaraları dışında kesinlikle yapmazlar.

Google’ın toplu halde hizmetleri, genel merkez ve farklı ofislerinin yer aldığı tek resmi iletişim adres sayfası ise burasıdır : https://www.google.com/contact/?hl=tr

Tekrarlamakta fayda var;

* Google’da arıyoruz diye size hizmet satmaya çalışan hiçbir firmaya itibar etmeyiniz.
* Google Haritalar ( Benim İşletmem ) , zaten ücretsiz bir Google servisidir.
* Google’ın genel merkezleri dahi, tüm lokasyonlardaki ofisleri öncelikle e-mail üzerinden iletişim sağlarlar. Sizin talep ve rızanız olmadan, sizleri aramazlar.

İşletmenizin internet üzerinde güvenle ticari faaliyetlerine devam edebilmesi için bizlerle veya işinde uzman olan danışmanlık ve hizmet firmaları ile benzer durumlar konusunda çalışabilirsiniz. Hamzaerol.com.tr olarak, tüm bilgi ve deneyim birikimimiz ile güvenli bir internet geleceğiniz için şuan burada olduğunuz gibi, her zaman yanınızdayız!

Tags

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close