BlogDijital Pazarlama

Google Ads faturaları Türkiye ‘de Kasım ayından sonra kullanılabilecek mi?

Google, 1 Kasım 2020’den itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’de yayınlanan reklamlar için yeni ücretler almaya başlayacaktır. Türkiye ‘de yayınlanan reklamlar için, 1 Kasım 2020’den sonra kesilecek fatura veya ekstrelerinize yeni bir ücret eklemeye başlanacaktır.

Türkiye’de yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %5 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir

Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir.

Yasal işletim ücreti yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanmaktadır.

Bununla birlikte, sizin için geçerli olabilecek en önemli değişiklikler şunlardır: Google Ads aracılığıyla satın alınan reklamlar

Bunlarla ilgili ücretler, faturanızda veya ekstrenizde her ülke için ayrı bir satır öğesi olarak gösterilecektir. Bu ücretleri Google Ads hesabınızın “İşlemler” bölümünde de görebilirsiniz.
Türkiye ‘de geçerli olan vergiler (satış vergisi, KDV) uygulanacaktır.
Manuel ödeme yöntemiyle ödeme yapıyorsanız bu ücretler, ödemenizin tamamı harcandıktan sonra alınabilir. Açık bakiyeniz kalabilir. Böyle bir durumda söz konusu bakiye, sonraki ön ödemenizden otomatik olarak düşülür. Örneğin, Türkiye’de yayınlanan reklamlar için 5 TL Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse ve 100 TL’lik yeni bir ödeme yaparsanız reklam göstermek için 95 TL (100 TL – 5 TL) krediniz olur ve kullanılabilir bakiyeniz 95 TL olarak görünür.

Google Ads ‘in göndermiş olduğu mail içeriğini yukarıda ülkemize özel revize ettim fakat ilgili içeriği ilişkili olarak metnin devamında aşağıdaki bilgiler yer almaktadır. Dolayısıyla kasım ayına kadar bekleyip fatura kullanımı hakkında detaylar için takipte olmamız gerekmektedir.

Bulunduğu yere bağlı olarak, işletmeniz için Vergiler veya Katma Değer Vergisi (KDV) geçerli olabilir. Ülkenizde geçerli olan vergiler bu makalede açıklanmaktadır. Başka bir ülkeyle ilgili bilgileri görmek isterseniz yukarıdaki açılır menüyü tıklayın.

Katma Değer Vergisi (KDV) ve Google Ads durumu

Hesabınıza Google Ireland Ltd. tarafından hizmet verilir ancak fatura adresiniz Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkedeyse Google sizden KDV ücreti alamaz.

KDV’yi ülkenizde kendiniz hesaplamanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için yerel vergi kurumunuza danışın. Hesaplamanız gerekiyorsa, bu işlemi vergi danışmanınızın veya yerel vergi kurumunun yardımıyla gerçekleştirmelisiniz. Google size danışmanlık yapamaz.

KDV’yi kendi kendinize hesaplama

Google Ads maliyetleriniz üzerinden KDV tahsil edilmemişse, KDV’yi kendiniz hesaplamanız gerekiyor olabilir. Lütfen tavsiye almak için bulunduğunuz bölgedeki vergi dairesiyle iletişime geçin.

Aylık ekstreler

Temmuz 2018 itibarıyla, eski aylık faturaların yerini alan yeni aylık ekstreleri kullanıma sunduk. Bu ekstreler, daha önce faturalara eklenen tüm bilgileri içerir.

Güncellenmiş Google Ads aylık ekstreleri fatura değildir. Bu belgeler, üzerinde belirtilen döneme ait faturalandırma etkinliğinin bir özetini yansıtır. 

Vergi beyannamesi doldurma aşamasında bu yeni aylık ekstrelerle ilgili bir sorunuz olursa lütfen bulunduğunuz bölgede geçerli olan yasaları inceleyin veya öneri almak için vergi danışmanınıza başvurun.

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

5 Comments

    1. KDV kullanmak özellikle işletmeler için çok iyi olacak. Fakat bu yapacakları sistemde gene kdv kullanamayacağız gibi bir ibare var. Sadece bize iş çıkardınız bunun bedelini gene siz ödersiniz der gibiler.
      Bekleyeceğiz ve göreceğiz bakalım.

Bir cevap yazın

Close