Bilginiz OlsunTeknoloji

PHP Nedir? Avantajları Nelerdir? Neden PHP Alt Yapısını Tercih Etmeliyiz?

Programlama dilleri arasında önemli bir yer de bulunan PHP nedir ve hangi amaçlar için kullanılır sizler için derlemek istedik. Söz konusu kodlama dilleri olduğunda PHP dilinin karşınıza çıkma olasılığı bir hayli büyüktür. PHP nedir kısaca bahsedecek olursak bu dilin genellikle web tabanlı olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

PHP nedir ne işe yarar sorusuna daha kapsamlı bir cevap aramak istiyorsanız da yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 1995 yılında bulunan bu kodlama dili ile web sitelerinin düzenlenmesi ve daha da iyi bir hale gelmesi hedeflenmektedir. İşte, aradığınız tüm önemli detayları ile PHP kodlama dili:

PHP Nedir?

PHP nedir nasıl kullanılır sorularına size sunacağımız önemli detaylar sayesinde net cevaplar bulabileceksiniz. PHP eski adı “Personal Home Page” olan ve günümüzde de “Hypertext Preprocessor” olarak bilinen bir kodlama dilidir. 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından keşfedilen bu dil, günümüze dek gelişerek ulaşmayı başarmıştır.

PHP, web tabanlı olarak çalışan ve web dünyasında pek çok şeyi yapmanıza imkan tanıyan geniş kapsamlı bir kodlama dilidir. PHP ve gelişmiş bir web browser sayesinde bu alanda yapacağınız neredeyse sınırsız eylem bulunmaktadır. PHP kodları ile kendinize ait bir blog yaratabilir ya da web siteleri kurabilirsiniz.

Sürekli olarak gelişime açık olan bu kodlama dilinin sınırları net olarak çizilmiş değildir. Bir web sitesinde oluşturmak istediğiniz her detayı bu dil ve yardımcı kodlama dilleri sayesinde yapabilirsiniz.

PHP Nedir ve Avantajları Nelerdir?

PHP nedir ve neler yapabilir sorusuna yukarıda basit cevaplar aradık. Gelin şimdi bu kodlama diline biraz daha yakından bakalım. PHP, açık kaynak kaynak koduna sahip bir kodlama dilidir. Peki nedir bu açık kaynak kod? Açık kaynak kodu sayesinde PHP’nin geliştirilmesi oldukça kolaydır. Yani bu kodlama dilinin geliştirilmesine bu alanda yetkin olarak herkes katkıda bulunabilir.

PHP nedir sorusu için verilen en güzel cevaplardan biri de bu dili açık kaynak kodlu olmasıdır. Bu sayede dilin gelişimi diğer kodlama dillerine oranla daha hızlı ve çabuktur. PHP için önemli olan ve avantaj sayılan bir diğer özellik de dilin tüm sunucular için uygun olmasıdır. Aslında temeli Linux olan bu dilinin diğer tüm sunucularda da sorunsuz çalıştığını göreceksiniz.

PHP, Github ile birlikte pek çok projede yer alan bir dildir. PHP sayesinde çeşitli projelerin geliştirilmesi ve uygulanması oldukça mümkündür. PHP, herkes tarafından geliştirilebilen bir dil olduğundan dolayı kaynak sıkıntısı da yaşamayacağınız bir programdır.

Neden PHP Alt Yapısını Tercih Etmeliyiz?

PHP nedir ve neden bu dilin alt yapısını tercih etmeliyiz sorusuna en güzel cevapl olarak web geliştirme temelli çalışmaları sunabiliriz. HTML dosyalarına yerleştirilebilen bu program ile web dünyasında dilediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler sitelerin de tercih ettiği program PHP’dir. Aynı şekilde WordPress uzantılı işler yapmak isteyenlerin de mutlaka PHP vasıtası ile düzenlemeye gitmeleri tavsiye edilir.  Zaten WordPress geliştiricisi olmak için de PHP dilinen hakim olmak oldukça önemlidir.

Düşük masraflı ve yaygın kullanıma sahip olan PHP, öğrenmesi de bir o kadar kolay bir programlama dilidir. PHP öğrenirken aynı zamanda HTML nedir konusunda da bazı önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

PHP, Javascript nedir ve nasıl kullanılır konusunda da size yardımcı olabilecek bir kodlama dilidir. Kolay öğrenilen ve gelişime açık bu dil sayesinde diğer popüler programlama dillerine de ister istemez aşina olabileceksiniz. Bu yüzden web temelli çalışmalarınız için mutlaka PHP atl yapısını kullanmanızı öneriyoruz.

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close