Blogİçerik HizmetleriTürkçe

Türkiye’de Web Site Yaptırmak

Yıllar geçiyor ve aynı hızda teknoloji de gelişiyor. Teknolojinin bize getirdiği en büyük kaynak ise internet.

İnternet, bize sağladıkları kolaylıklarla çoğumuz için yemek yemekten farksız bir ihtiyaç haline geldi. Öyle ki girdiğimiz mekanda sipariş vermekten önce aklımıza wi-fi şifresini öğrenmek geliyor. Birçoğumuz farkında değiliz fakat internet hayatımızda köklü değişimlere sebep oldu. Reklamcılık, ticaret, bankacılık, üretim gibi zaten var olan sektörlere yeni boyut kazandırdı. Artık birçok şeyin satışı internet üzerinden normal satışa göre daha hızlı ve kârlı bir yolla yapılabiliyor, şirketler kendi reklamını istediği kitleye rahatça ulaştırabiliyor. İnternetten tüm bunların yapılmasını sağlayan platformları web sitesi olarak adlandırıyoruz.

Peki web sitesi ne işimize yarar?

Web sitesi, sunduğunuz hizmeti, ilgilendiğiniz hobiyi, sanatçıysanız eserinizi kolay yolla daha çok insana ulaştırabildiğiniz bir platform. Bir hizmet veriyorsanız, müşteriniz sizinle aynı konumda olmak zorunda değildir, bir yere üye olması gerekmez; tek yapması gereken internet bağlantısı olan bir cihaza sahip olmak ve internetteki adresinizi aratmaktır. Bu yüzden insanlar arattığında ulaşabilmeli. Gönlünüzce düzenleyebildiğiniz web sitenizin güncel ve profesyonel olması işte bu yüzden önemli. Sitenizi dijital bir bayi gibi görmeli, yaptığınız kampanya, indirimler gibi içerikleri zamanında burada duyurmalısınız. İnternette kısa, öz ve yeterli bilgilerle oluşturulmuş kolay ulaşılabilir bir web sitenizin olması size olan güveni arttırır; muhatabınızla iletişiminizi güçlendirir.

Standart tasarımla kıyaslandığında daha avantajlı olan dijital tasarımdan faydalanıp içeriğinizi daha kaliteli sunabilir ve ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Yaptığınız işi en iyi tanımlayan kalıcı bir isim, iyi bir altyapı, göze hitap eden hoş bir tasarım ve bunlarla beraber verdiğiniz hizmetin kalitesini sergilediğiniz bir web siteye sahip olmak, başlı başına bir reklamdır.

Elbette bunları kendi başınıza halletmek sizi epey bir zorlayacaktır. Bu durumda işi uzmanına bırakmak en iyisi. Siz kendi işinizi devam ettirirken web tasarımcıları, diğer ismiyle webmaster, işiniz için en uygun yazılımı yazar, site tasarımını yapar ve SEO uyumlu web sitenizi hazır hale getirir.

Web site kurmaya karar verdikten sonra internetten web tasarımcıları bulmanız çok zor değil, unutmayın ki bu herhangi birine yaptırabileceğiniz bir iş değil. Forumlar, freelancer siteleri ve kurumsal web tasarım siteleri bunun için var. Önceki işlerini beğendiğiniz web tasarımcıları ile görüşün, aklınızdaki web siteyi size belirttiğiniz kriterde sunabilecek kişiyle anlaşın.

Türkiye’de web sektörü her gün sayısı artan 62 milyon internet kullanıcıyla hızla gelişmekte. Ülkeye internet ilk geldiğinde yalnızca belirli konular üzerine siteler mevcuttu, insanların zamanla internete alışması ve nüfusun yarısının internet kullanmaya başlamasıyla birlikte üzerine web site kurulan konular arttı, insanlar kendi isimlerine bile web sitesi açmaya başladılar. Bazı sektörlerde web site bir zorunluluk haline gelirken, bazıları tamamen internete taşındı. Örneğin, artık tüccarlar fiziksel bir işletme kurmaktansa e-ticarete yöneliyor. Veya bir yazar, yazılarını gazete köşelerinde değil kendine ait web sitesinde yayınlıyor. Farklı dil seçenekleri ekleyerek aynı içerikle hem yerel hem yabancı müşteri çekmek de çok kolay. Burada web tasarımcılarına büyük iş düşüyor. İnternette sorunlar çok kolay tespit edilebildiği için oldukça titizler. Sanılanın aksine, gelişmekte olan Türkiye web sektöründe gayet başarılı ve ülkesindeki müşteriyi kaçırmıyor.

Son zamanlarda geliştirilen 15 farklı alanda uzmanlık programı “1 Milyon Yazılımcı Projesi‘ ile de görülebildiği gibi ülke bu işle uğraşanları destekliyor. Başarılı yazılımcılar yabancı şirketlere de hizmet veriyor. Türkiye’de her sektör için ayrı bir avantaj var. Türkiye vatandaşları yeniliğe açık olduğundan birçok sektör burada tutunabiliyor. Özellikle tekstil ile uğraşan şirketler pazarlarını iklimi dolayısıyla her mevsim reyon değiştiren Türkiye’de kurmayı tercih ediyor. Ülke, oyun geliştirmede henüz yeni olduğu için Türkiye’de oyun severler bu konuda yabancı şirketlere daha çok para ödüyor. Ülke teknolojik alet üretiminde de benzer bir durumda ve bu aletlere talep oldukça fazla. Diğer ülkelere kıyasla daha avantajlı olduğu için Türkiye ‘deki web tasarımcıları aracılığıyla Türkiye’ye yönelik web siteleri kuruyor.

Sonuç olarak, web site önemli bir kurumsal bir imajdır. Bir web site kurmanız gerektiğinde Türk web tasarımcılar ile imajınıza bir değer katabilirsiniz.

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

7 Comments

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

Close
Close