Blogİnceleme

Türkiye’nin En iyi Hosting Firmaları

Web site sahipleri için olası bir sorunda yardım alabilecekleri en iyi hosting firmaları seçimi yapmak oldukça önemlidir. Web site ile alakalı sunucu işlemleri ve iyi bir site performansı için başarılı bir hosting firması ile çalışmak gereklidir.

Kullanıcıların web siteye sorunsuz şekilde erişim sağlaması için gerekli ortam hazırlığı serverlar tarafından yapılmaktadır. Başarılı bir hosting çalışması, kriz anında kullanıcıların web siteye ne ölçüde erişebildiği ile ölçülebilir.

Eğer iyi bir sunucuya ile alt yapı oluşturuldu ise kesinlikle hiçbir sorun yaşanmayacaktır. İnternet ağı üzerinde web sitenize ulaşmak için hiçbir neden olmayacaktır. Aksi takdirde olası olumsu bir durumda karşınızda sorularınıza cevap veremeyecek bir firma olması olayı biraz daha karmaşık hale getirecektir.

İşte bu sebepler ile en iyi hosting firmaları ile anlaşma sağlamalı ve yapılacak çalışmaları biraz daha yakından çalışılmalıdır. Hosting firmaları hakkında bilinmesi gerekenleri şu şekilde sıralamamız mümkün:

Hosting Nedir?

Hosting bir web sitesinin barınma yeri ya da evi olarak nitelendirebilirsiniz. Web sitenin kurulabilmesi için sanal ortamda kendisine ayrılmış bir alana ihtiyaç duyar. Bu alan asla kapanmayacak ve yılın her günü daima açık kalarak işlemleri kayıt altına alacaktır. Bunun için bu ev içerisinde size ait bir bilgisayar yer alır. İşte bu bilgisayarlara server adı verilir.

Server ya da web sunucusu denilen cihazlar, kesinlikle evlerde ya da iş yerlerinde kullanılan bir bilgisayar değildir. Kesinlikle daha büyük bir donanıma sahip bu sunucular yılın 365 günü web sitenize ait kayıt yapar. Bütün işlemlere anında cevap verir. Sahip oldukları internet hızı oldukça yüksek hızdadır. Ziyaretçilerin web sitenize rahatlıkla erişim sağlaması için her türlü tedbirin alındığı bir yapıya sahiptirler. Elektrik kesintisi ya da doğal afetler gibi durumlarda kesinlikle etkilenme olmaz.

WordPress Hosting Firmaları

Özellikle WordPress web sitelerinin veri tabanını saklamak ve sunucu özelliğini sağlamak amacı ile hizmet verirler. WordPress tabanlı siteler sunucuya dayalı işlemlerde oldukça yoğun çalışmalar yapar.

En İyi Web Hosting Firmaları Fiyatları

Hosting firmaları dönem dönem yaptıkları kampanyalar ile fiyatlarda sağladıkları kolaylıklar ile rekabet içerisine girmektedirler. Web site sahipleri ya da yeni web sitesi açacak olan kişiler hosting firmaları arasında en iyi tercihin yanında aynı zamanda fiyat aralığını da önemserler. Bu bakımdan genel olarak fiyatlar Türkiye’ de 100 TL üzerindedir. Çeşitli kampanyalar ile hosting taşıma işlemleri, yeni hosting alma ya da domain+hosting gibi işlemlerde çeşitli fiyatlandırmalar yapılmaktadır. En iyi hosting firmaları bu konuda müşterilerine çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle hosting paketleri baz alındığında sunulan özellikler oldukça kapsamlı ve verilen fiyatın çok üstünde özelliklere sahip olduğu da görülmektedir.

En İyi Hosting Firmaları Özellikleri

Türkiye genelinde hizmet veren hosting firmalarında aranacak bir takım teknik özellikler vardır. Bu özelliklere bakıldığında sundukları hizmetten müşterilerle iletişime kadar her husus önemli bir detay anlamına gelir. Totalde değerlendirme yapıldığında her hosting firması internet üzerinde şeffaf şekilde değerlendirildiği için firmalara ait bu özellikleri açıkça görebilmek mümkün.

Peki iyi bir hosting firmasında seçerken dikkat edilmesi gereken ana özellikler nelerdir?

  • Hosting hizmet bedeli
  • Sunucu Performans ve Güvenliği
  • Satış Sonrası Destek
  • Sunulan İmkanlar
  • Sunucu Hızı Dahil Genel Performansı

Bu özellikleri bir bütün halinde ön plana çıkan hosting firmaları en çok tercih edilenler arasında yerini alır. Bu özelliklerin her biri ayrı ayrı firmaya kalite katan hususlardır. Bir hosting firmasının destek hizmetlerinin kaliteli olması kesinlikle en çok dikkat edilen özelliktir. Kullanıcıların siteye erişimleri konusunda yaşanacak en ufak sorun ciddi sorun teşkil etmektedir. Özellikle e-ticaret sitelerinde buna benzer durumların yaşanması müşterilerde site ve markaya karşı güven sorunu oluşmasına sebep olacaktır.

Bir diğer kritik özellik kesinlikle güvenliktir. Bir web sitesine ait bütün kodlar ve verilerin güvenliği hosting firmasına aittir. Bu konuda ortaya çıkabilecek en ufak zafiyet site sahiplerinin marka ve hizmetlerinin kazançlarında ciddi kayıplar yaşamasına sebep olabilir.

Bu iki ana özellik konusunda en iyi performansı gösteren hosting firmaları her zaman en çok tercih edilenler listesinde ilk sırada yer alır. Hatta bazı kullanıcılar için fiyat aralığının bir önemi dahi yoktur. Bu firmaların sunduğu hizmetin kalitesindeki netlik kesinlikle her şeyin önünde tutulur.

En İyi Hosting Firmaları Sıralaması

Türkiye genelinde web site sahiplerinin kullandığı ve en çok tercih edilen hosting firmaları belirli özellikleri sahiptir. Üst düzey site performansı için olmazsa olmaz özellik iyi hosting firması seçimidir. Siteye erişim hızlı ve güvenilir olması. Sunucu işlemlerinden kaynaklı yaşanan sorunlar konusunda en hızlı çözümü yolunu bulmak açısından hosting firmalarının çalışmaları büyük öneme sahiptir. Bu yönü ile Türkiye genelinde hizmet veren sunucu firmaları aslında en tanınmış hosting firmaları olarak karşımıza çıkar. İşte Türkiye’ nin en iyi hosting firmaları:

1. Cenuta

Türkiye’ nin Hızlı, Yenilikçi, Güvenilir Hosting ve Domain Firması Cenuta hızlı destek ve güvenlik konusunda 10/10 puan verilebilir. Hosting paketlerinde ömür boyu ücretsiz SSL, 99,95% Core Uptime ve uygun fiyatlı paketleri ile öne çıkıyor.

Cenuta Hostingi Tanıyalım

Cenuta Telekomünikasyon Anonim Şirketi 2012 yılından günümüze kadar kazandığımız engin tecrübelerimiz sayesinde genç, dinamik, yenilikçi, kendini alanında ispatlamış ve sürekli geliştirmeye adamış ekibi ile beraber 2020 yılında %100 Türk sermayesi ile Izmir’de kurulmuştur. Cenuta Telekomünikasyon A.Ş. olarak alan adı, hosting, sunucu, veri merkezi çözümleri gibi dallarda hizmet sağlamaktadır. Cenuta Telekomünikasyon A.Ş. olarak sürekli AR-GE çalışmaları yürütmekteyiz ve yürüttüğümüz AR-GE çalışmaları ile yarının teknolojilerini bugünden kullanmanıza olanak sağlamaktayız. Güler yüzlü ekibimiz ile beraber 7/24 sizlerin yanında olmak ve destek vermek için sürekli çalışıyor ve kendimizi geliştiriyoruz.

Cenuta Hostingi Tanı >

2. Veridyen

Kısa sürede sektörün en beğenilen ve en çok müşteri memnuniyeti potansiyeline sahip firmalarından biri olarak dikkat çeken Veridyen, yenilikçi servis ve hizmetleri ile kaliteli hizmetler sunmaya devam ediyor.

3. Zohi Domain Hosting

2020 başlarında yayın hayatına başlayan Zohi şuan sadece domain ve kurumsal hosting satışı yapmaktadır.

4. Alastry

Firma kendi veri merkezine sahip bir hosting & alan adı kaydı firmasıdır. Bu nedenle, kısa sürede kendi portföyüne, kendi veri merkezi ile hizmet vermenin avantajını iyi kullanarak büyümeye ve en iyileri arasında yer almayı başarmıştır.

5. Godaddy Hosting

Global alanda sektörün en büyük firmalarından biri olan Godaddy, aslında alan adı kaydı ile isim yapmış bir firmaydı. Sonrasında, gelişen hizmet konsepti ile şuan sunucu, cloud çözümleri ve hosting ’in yanı sıra birçok web ve teknoloji alanındaki hizmetleri ile de dikkat çekiyor. Ülkemizde de resmi olarak ofisini açan ve hizmetlerine devam eden firma, Dünya genelinde en çok müşteriye sahip şirketlerden biri olarak dikkat çekmektedir.

6. Natro

Ülkemizde kurulan ve yakın zamana kadar yurtdışı teknoloji firması blue.team e satışı yapılan Natro, kalitesi ile ülkenin en büyük Pazar payına sahip firmaları arasında yerini almış durumdadır. Kendi veri merkezi ile 20 yılı aşkın süredir kesintisiz hizmete devam etmektedir.

7. Vargonen

Çok çeşitli bir hizmet yelpazesine sahip olan Vargonen, çok genç ve dinamik hosting & domain firması olarak listede kendine yer buluyor. Ayrıca, hazır site ve mail hosting gibi hizmetleri ile kurumsal firmalarında ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmaktadır.

8. Hostixo

Hizmet çeşitliliği açısından en geniş yelpazeye sahip firmalardan biridir. 2008 yılından beri hizmet vermekte ve güçlü alt yapısı ile kaliteli hizmetler sunan yerli firmalardan biridir. Özellikle destek ekibinin kaliteli olması tercih sebeplerinden biridir. Hosting paketlerinin yanı sıra güçlü bulut sunucu ve yurt içi , yurt dışı lokasyon sunucu servisleride sunmaktadır.

9. Turhost

Ülkemizin en eski hosting firmalarından birisi olan Turhost, güçlü bir teknik alt yapıya sahiptir. Ayrıca, müşteri portföyü olarak ülkenin ilk 3 veya 4 firması arasında gösterilebilir.

Bu alanda hizmet gösteren ve henüz listemize almaya karar veremediğimiz onlarca köklü firma var. Ülkemiz, hosting ve sunucu alanında hem teknik alt yapı hem de teknolojisi ile Avrupa ve Amerika’ya nazaran daha eksikleri olsa da, Dünya sıralaması için oldukça iyi yere sahip aslında.

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close