Tanıtım Yazıları

Ucuz ve en hızlı com.tr alan adı nasıl alınır?

isimsoyisim.com.tr ve firmaadi.com.tr almak evrakları tamamladıktan sonra aslında 116₺ civarı bir ödeme yaptıktan kolayca alınabilir ( mi? )

Neden daha fazla ödeyesiniz ki?

isim tescil, natro, godady gibi firmalar com.tr alan adı için sizlere sadece aracılık etmektedirler. Özellikle tüm alan adlarım bir yerde kalsın yada ben pek uğraşmayayım bunu benim için bir firma çözsün diyorsanız elbette bu firmalar ile çalışmanız mantıklı olacaktır.

com.tr alan adı yazmanı ODTÜ ‘dür ve web sitesi çok zor ve görseli çok kötü olsa da buna takılmayın. Alan adı yazmanı ise .com , .org gibi uzantıyı yazma yetkisine sahip değer anlamına gelir. Yani siz hangi firmadan satın alırsanız alın, satın aldığınız firma com.tr alan adını nic.tr firmasından satın almak zorundadır. nic.tr 2019 yılı için geçerli isimsoyisim.com.tr domaini 12₺ ‘ye firmaadi.com.tr ‘yi ise 25₺ ye satmaktadır.

Gelelim diğer firmalar nasıl oluyor da bunu 116₺ civarı bir rakam ile satıyor meselesine…

İşlemler ODTÜ tarafından biraz yavaş ilerler ve gönderdiğiniz her evrak incelenir. Bazen ise onaylanmaz tekrar gönderirsiniz. Evrak hazırlamak, imza ve diğer işlemler biraz uzun sürdüğü için firmalar aslında hizmet bedeli olarak bu rakamı alırlar.

İşin ilginç yanı .com alan adının bir firmaya gelişi 9$ satışı ise 10$ ‘dır. yani 1$ bile kazanç yoktur. Hatta bazı firmalar bu kadar kazanmaz bile. Bunun sebebi ise sadece bir API ile kayıt işlemlerinin kolay bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Ama bu com.tr alan adları için malesef geçerli bir durum değildir.

Öncelikle nic.tr hesabına girin.

Sol resimdekileri doğrulama olarak girin, sorgulamak istediğiniz alan adını yazı ve sorgunuzu yapın. Alan adı satın almak istiyorsanız öncelikle siteye üye olmanız gerekir ama bu diğer siteler gibi basit ve önemsiz değildir 🙂

Üye olmak için Yeni sorumlu kodu almanız gerekmektedir. Devam tuşuna basın ve alan adınız isim soyisim şeklinde olacaksa Bireysel, Firma olacaksa Kuruluş adına butonuna tıklayınız.

Burada birseysel seçildiyse ad ve soyadınızı yazarak ilerleyiniz. Burada ad – soyadınız ile eşleşen başka kullanıcılar çıkabilir. Bunlardan hiçbiri siz değilseniz hiçbir yeri işaretlemeyin ve yeni sorumlu kodu istiyoruma tıklayın.

Son ekranda ise sizin genel bilgileriniz yer almaktadır. Bu bilgileri doğru şekilde doldurun ve devama tıklayın. Size sorumlu kodu, idari sorumlu ve ödeme sorumlusu kodu verilecektir. …….-metu gibi. Bunu iyi saklayın artık alan adlarınızı alırken bu kodları kullanacaksınız. Bir nevi sizin nic.tr deki TC numaranız gibidir.

Kayıt işlemini oluşturdunuz ve size doğrulama maili geldi. Gelen maili tıklayın ve hesabınızı doğrulayın. Şimdilik işlem bu kadar.

Yazımı takip edin. Kısa zamanda alan adını birlikte alacağız 🙂

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close