Bilginiz OlsunBlogTeknoloji

ASPX Nedir (ASP.NET)? Avantajları Nelerdir? Neden ASPX Alt Yapısını Tercih Etmeliyiz?

Web dünyasında önemli bir yeri olan ASPX nedir ve ne işe yarar sorusuna yönelik sizlerle faydalı bilgiler paylaşacağız. ASP teknolojisinin daha gelişmiş versiyonu olan ASP.NET, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir web gelişimi teknolojisidir. Dinamik olarak hizmet sunan ASPX kodları, web sitelerinin ve uygulamalarının geliştirlmesinde kullanılır.

ASP.NET konusunda önem verilmesi gereken bir noktada bunun bir kodlama dili değil yazılım çatısı olduğunu bilmektir. Biz de bu yazımızda aspx uzantısı nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır üzerine faydalı bilgileri derlemek istedik. Dinamik web sitesinin geliştirilmesinde rol oynayan bu programa gelin daha da yakından bakalım.

ASPX Nedir?

ASPX dili nedir ve hangi alanlarda kullanılmalıdır sorusu web dünyasının en önemli kavramlarından birini oluşturmaktadır. Microsoft tarafından geliştirlen ASP.NET, veritabanı ile web sitelerinin oluşturulmasında yardımcı olan bir kaynaktır. Bir kodlama dili olarak görülmemesi gereken bu uygulamanın asıl amacı bir yazılım çatısı görevi görmesidir. ASP yazılım dilinin geliştirilmiş versiyonu olan ASPX, kodlama dili olarak anılmaması gereken bir sisteme sahiptir.

ASPX nedir sorusuna aynı zamanda pek çok programlama dilleri ile ortak kullanılan ve web sitelerinin gelişimini sağlayan bi araçtır yanıtı verilebilir. ASP.NET için Perl, C++, Visual Basic ve C# kodlama dillerinin bilinmesi de büyük önem taşımaktadır. Tüm bu kodlama dilleri ve yazılım çatısı ile birlikte web sitelerinin ve yazılımların geliştirilmesi sağlanabilmektedir.

ASPX Nedir ve Başlıca Avantajları Nelerdir?

ASPX nedir ne işe yarar sorusuna bu yazılım çatısının avantajlarından yola çıkarak kapsamlı cevaplar sunabiliriz. ASP kodlama dilinin geliştirilmiş versiyonu olan ASP.NET, bu bağlamda aynı zamanda bir yazılım çatısı olarak görev yapıyor. IIS üzerinden çalışan ASP.NET, programlara dilleri ile ortak kullanılarak web sitesi geliştirmeye olanak sağlıyor.

ASPX nedir ve bu yazılım çatısının en önemli avantajları nelerdir sorusuna da bu sistemin gelişmiş bir versiyon olması ile cevap verilebilir. ASP.NET, ilk bilinen sürümü ile 1992 senesinde ortaya çıkmıştır. Bu sistem zamanla gelişerek web dünyası açısından oldukça önemli bir hale gelmiştir.

Temiz kod kullanımına teşvik eden ve bu alanda hizmet sunan ASP.NET ile internet sitesi ve yazılımların oluşturulması oldukça kolaydır. Kullanmanız gereken kodlama dillerini de işin içine katarak ihtiyacınız olan internet sitesini geliştirebilirsiniz.

Neden ASPX Alt Yapısını Tercih Etmeliyiz?

ASPX nedir sorusuna verdiğimiz yanıtlar ile neden bu yazılım çatısını tercih etmeniz gerektiğini az çok kavramış olmalısınız. ASP.NET dosyalarının ASPX dosya uzantısı ile kolayca açılabilir olması da bu alt yapıya sahip olmanız gerektiğini belirleyen bir özelliktir.

ASP.NET ile pek çok kodlama dilini kullanarak işlem yapma şansına da sahip olabilirsiniz. Bu konuda özellikle de popüler kodlama dillerinin kullanımına izin verilmesi yazılımcıların işini kolaylaştırmaktadır. Teknik alt yapısı sayesinde kolay ve imkanları fazla olan bu yazılım çatısı ile özgürce hareket etmeniz de mümkündür.

Sağlıklı bir yazılım kurulumu açısından geliştirilmiş özelliklere sahip olan ASP.NET, size web dünyasının en önemli anahtarlarını sunuyor. ASP.NET compile edilmiş kodları da kullanarak ASP yazılım dilinden farklı bir yön çizmeyi de başarıyor.

Kolay veri değişimleri için tam donanımlı XML desteğine sahip olan ASP.NET ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Tüm bu avantajlar göz önüne alındığı vakitte ASPX ile çalışmak sizin açınızdan da mantıklı bir hareket olabilir. Bu yüzden gerekli araştırmaları yaptıktan ve gereksinimlerinizi sağladıktan sonra ASPX ile bir alt yapı oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close