Bilginiz OlsunTeknoloji

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? Hangi Diller Kullanılır? Hangi Platform İçin Ne Tür Programlama Dilleri Tercih Edilmeli?

Gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte artık mobil uygulama nasıl yapılır sorusu daha sık sorulmaya başlandı. İnsanların akıllı telefonlar ve diğer mobil cihazlar ile olan etkileşimi neredeyse bilgisayarı geçti diyebiliriz. Bu da mobil uygulaması nasıl yapılır gibi ilgi alanlarını doğurmaya başladı.

Mobil uygulamalar nasıl yapılır ve sağlıklı bir şekilde çalışan uygulama için gereksinimler nelerdir derlemek istedik. Bundan yola çıkarak siz de mobil uygulama yapımı konusunda temel bilgilere ulaşabilirsiniz. İşte, en temel kavramları ile mobil uygulamada kullanılan kodlama dilleri ve özellikleri.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ve Hangi Kodlama Dilleri Kullanılır?

Mobil uygulama nasıl yapılır sorusuna bazı kodlama dillerinden yola çıkarak cevap verilebilir. Bunun için de ilk önce hangi platfom için bir mobil uygulama geliştireceğinize de karar vermeniz gerekmektedir. Örneğin iOS ya da Android mobil uygulama nasıl yapılır sorularından yola çıkarak konuyu kavramaya başlayabilirsiniz.

Mobil cihazlar için yapacağınız uygulamalar masaüstü cihazlara oranla daha kolay adımlardan oluşmaktadır. İşletim sistemine karar verdikten sonra uygulamanızı yapmak için gerekli yönlendirmeleri alabilirsiniz.

iOS İçin Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Mobil uygulama tasarımı nasıl yapılır sorusuna iOS üzerinden cevap arıyorsanız ilk önce bir 100 dolara kadar kayıt ücreti ödemeniz gerekiyor. Ücreti ödemenizin ardından Apple, size uygulama geliştirmeniz için gerekli izni sunuyor.

iPhone için bir mobil uygulama nasıl yapılır sorusu için genellikle Xcode uygulaması tavsiye ediliyor. Xcode üzerinden iOS işletim sistemine uygun bir mobil uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz. Xcode uygulaması için de C++ ve Objective-C dillerine hakim olmanız da önem taşımaktadır.

C kodlama dilleri ailesinde yer alan bu dillere hakim olarak mobil cihazlar için uygulama üretmeye başlayabilirsiniz. C++, öğrenilmesi de kolay olan bir kodlama dilidir. Yani bu konuda daha önce hiçbir temeliniz yoksa bile konuya zaman ayırarak yetkinlik kazanabilirsiniz.

Android Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemine yönelik bir mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız da tıpkı iOS gibi dikkat etmeniz gereken noktalar olacaktır. Fakat pek çok uygulama geliştiricisine göre Android sistemi için uygulama yapmak daha kolay adımlardan oluşmaktadır.

Google Play üzerinden kullanılabilecek bir mobil uygulama için öncelikle JAVA ve C++ kodlama dillerine de hakim olmanız gerekiyor. Mobil uygulama nasıl yapılır sorusuna Android açısından cevap verirken de bazı programları kullanmanız gerekebiliyor. Bu programların da başında Eclipse ve Android Studio geliyor.

Eclipse ve Android Studio üzerinden mobil cihazlara uygulamalar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Aynı şekilde JAVA ve C++ dillerine de hakim olarak profesyonel mobil uygulama alanında başarılı olabilirsiniz. JAVA ve C++ dillerine aşina değilseniz de belli bir süre bu alanda kendinizi geliştirerek dilleri öğrenebilirsiniz.

Mobil Uygulama Yapacaklara Tavsiyeler

Mobil uygulama nasıl yapılır konusuna yeni girecek olan kişiler için uzmanların önerdiği bazı tavsiyeler de bulunuyor. Bu tavsiyelerin de başında hem programlama yapılacak uygulama hem de kodlama dilleri konusunda belli eğitimleri almak geliyor. İlk kez mobil uygulama geliştirecek olan kimselerin bu alanda ancak gerekli eğitimleri aldıktan sonra başarılı olmaları mümkündür.

Kodlama konusunda kısa sürede başarılı olabilme şansınız da bulunmaktadır. Özellikle de C++ ve JAVA gibi kodlama dillerini kısa sürede ve kolayca öğrenebilirsiniz. Bu alanlarda kendinizi geliştirerek mobil uygulama üretimi üzerinden güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Bu yüzden konu hakkında eğitim almayı mutlaka planlarınız arasına eklemelisiniz.

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

2 Comments

  1. Çok işime yarayan bir bilgi oldu çok teşekkür ederim mobil uygulama yapicaktim ve yapmadan önce buradan yardım aldım çok teşekkür ederim Hamza bey harika bir yazı yazmışsınız

Bir cevap yazın

Close