Tecrübelerim

Combofix Nedir, Nasıl Kullanılır?

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda ( Laptop ) başı virüslerle, trojan ve walware ‘lar ile dertte olanlar, mutlaka birkaç defa ona denk gelmiştir.

O bir efsane! Genellikle, çok sık internet siteleri ziyaret edenler, çokça indirme işlemi yapanlar bir gün mutlaka farkında olmadan bilgisayarını artık esir almış virüslerin varlığını hissedecektir. Bu virüsler, trojanlar ve walware tarzı kötü amaçlı yazılımlar; çoğu zaman sizi etkilemiyor gibi görünse de bilgisayarınızın tüm işleyişini etkileyen olumsuz sonuçlara sebep olmakta.

Bu etkileri, standart kullanıcılar için çok önemli gibi görünmeyebilir. Sonradan yaşanan performans sorunları, sistem sorunları ve özellikle maddi kayıplara yol açacak güvenlik sorunları oluşturmaya başladığında maalesef geçte olsa farkına varıyoruz.

 

Combofix, tamda burada kurtarıcımızdır!

 

Senelerdir birçok lisanslı, ücretsiz anti virüs programı kullanan biri olarak virüsün bulaşmasına çoğu zaman engel olamadığımı itiraf etmek zorundayım. Evet, programların birçoğu bu konuda oldukça başarılı. Ama her şeye rağmen bilgisayara bir şekilde girip, akla gelecek her şeyi denememe rağmen kurtulamadığım virüsler ve trojanlar olduğunda aklıma artık hemen Combofix geliyor.

Onu diğerlerinden ayıran en büyük fark, sanırım kullanımı en basit ve en etkili sonuçlar veren bir MS-DOS temelli bir program olması.

 

Combofix Nasıl Kullanılır?

 

Combofix, şuan için sadece Windows işletim sistemini desteklemektedir. Windows 8 ve üzeri versiyonlar için henüz yaması yayınlanmamış olsa da, bilinen tüm Windows sürümleri için kullanılabilir.

https://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/ adresinden en güncel sürümü indirebilirsiniz.
İndirme işleminden sonra, programı açmadan evvel tüm anti virüs ve güvenlik programlarının kapalı olduğundan emin olun.

Programı çalıştığınızda, mavi bir MS-DOS ekranı karşılayacak sizi. Program her çalıştığında, önce kendi güncellemelerini denetler, sonra bir başlangıç noktası oluşturur C:// sürücünüzde.

İşlemler başladığında, artık hiçbir programı / tarayıcıyı açmamalısınız. İşlemlerin tüm aşamaları, programın mavi ekranında görebilirsiniz.

Tarama esnasında, yapılan işlemlerin detaylarını da göreceksiniz.

Bir süre sonra, program kendini kapatıp tekrar açacak. Bu işlem, artık yapılan taramanın sona doğru yaklaştığını göstermektedir.

C:// sürücüsü içerisinde, her tarama sonrası. txt dosya içerisinde sonuç raporu çıkacaktır.

Silinen, değiştirilen, taşınan, kaldırılan tüm nesnelerin sebepleri ile beraber açıklamaları o dosya içerisinde yer alacaktır.

 

Dikkat!

Program, farklı bir kip’te işlem yaptığı için, talimatlara uygun olarak davranın. Programı kullanmaya başladığınız anda, bir başka programı kesinlikle açmayınız.

Tek yapmanız gereken, işlemlerin sonlanmasını beklemek.

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close