Tecrübelerim

Rap Müzik Nedir, Neyi İfade Eder?

Youtube’u açıyorsunuz trend ( popüler  ) listesinde onlar, sokakta yürüyorsunuz yanınızdan geçen arabanın radyosunda onlar, bir yerde oturup bir şeyler içmek yemek istiyorsunuz yine kulaklara ilk ilişen yine onlar.

 

Nedir onlar?  Türk toplumu, son 5-6 senedir yoğun olarak tüm sosyal alanlarda öncelikli olarak bu müzik türünü duymaya, söylemeye başladı.
Kelime anlamından başlayalım; RAP ( Ritmik Amerikan Şiirleri’nin İngilizce kısaltılmışıdır.) 1970’lere uzansa da, öncesine Amerikalı siyahî kölelerin kökenlerine kadar uzandığı bilinir. Zulme, ayrımcılığa ve gelir eşitsizliğinden doğan tüm sosyal yaralara tepki amacıyla getto tabir edilen fakir semt ve mahallelerin sokaklarından çıkan bu Rap rüzgârı, çok kısa sürede tüm Dünya’da beğeni topladı ve uluslar arası bir üne kavuştu.

Rap, ana müzik akımı olarak karşımıza çıksa da, kendi içinde de farklı dallara ayrılır.
Breakdance, Trap, Hiphop gibi ara kollarının da var olduğu bilinir.

 

Gelelim Türkiye’deki kısa tarihine?

 

1995’in henüz başları. Almanya’da neo-nazi ve dazlakların zulmünden ve tacizlerinden bıkan gurbetçi çocuklarının, Türk nüfusunun yoğun olduğu mahalle ve semtlerde bir araya gelir. Bunlar, önce sokaklarını korur, sonra semtlerini ve işyerlerini. Bu zulmü karşı koyma kararlılıklarını artık herkese anlatma ihtiyacı duyduklarında, bunu Almanya’da yapamayacaklarını anlarlar.
Ve tam da o sene bir grup çıkagelir televizyon kanallarına. Zamanın ilk Türk müzik kanalında birden bir klip dönmeye başlar : “ Gel gel gel, Cartel’e gel…”

 

Bir sitem ve çağrı ile girdi hayatımıza Rap müzik.

 

Peki, sonrası?

Cartel sonrasında, kendine güveni artan ve toplumda olumlu bir tepki alacağını düşünen gruplar tek tek underground ( yer altı )’ dan çıkıp overground ( yer yüzüne ) çıkmaya başladılar.

Ceza, Sagopa Kajmer, Fuat Ergin, Türk Rap Müziği’nin en çok bilinen ve dinlenen isimleri arasında gelir.

 

Türkçe Rap’te genel konu nedir?

West Coast ve East Cost global kavramı aslında Türkçe rap içinde geçerli.

West Coast Batı stili, biraz daha hayatın güzel tarafları, zevk ve kadın konuludur.
East Coast Doğu stili, biraz daha adaletsizlik, eşitsizlik ve hayatın kötü taraflarını ve sitem edilecek yanlarını işler.
Aynı biçimde, Türkçe rap içinde bunu fark olarak görebiliyoruz. Son senelerde, özellikle zevk ve hayatın özellikle elit yaşam stillerini işliyor.
Fakat temelinden bu yana sitem dolu, kimi zaman argo, kimi zaman anarşist bir yapısı ile günümüze gelmiştir.

 

Haksızlık, adaletsizlik, zengin- fakir konuları, düzensiz düzen sitemleri, birçok rapper tarafından ince ince işlenmiş bir konudur.

 

Öyle veya böyle, artık hayatımızla iç içe olan ve günden güne daha geniş kitlelere hitap etmeye devam ediyor Rap.

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

İlginizi Çekebilir

Close
Close