Tecrübelerim

Youtuber Nedir, Nasıl Olunur?

Youtube’u artık bilmeyende yoktur. Bilmiyorsa da, ne bileyim işte…

Youtube, ülkemizde dâhil artık dünya genelinde yeni bir kavramın gelişmesine sebep oldu. Youtuber!

Youtube, içerik açısından çoğunluğunda video ile oluşmuş bir platform. İnsanların, okumaktan daha çok ilgisini çeken bir görsel iletişim aracı olan video, içerik oluşturucuları açısından ne kadar zahmetli olsa da, gittikçe artan bir ilgiye sahip.

Aslında bu ilginin bir diğer sebebi de, video içerik üreticilerinin bir ekip ya da şirket bünyesinde yani tek elden çıkmıyor oluşu. Bu sayede, dünyadaki milyonlarca insan birbirleri ile farklı konularda videolu etkileşim içerisinde olabiliyor. Müzik, video klip, eğitici videolar, komedi ve daha aklınıza gelebilecek tüm konularda, insanlar deneyim ve bilgilerini bu sayede diğerleri ile rahatlıkla paylaşabiliyorlar.

 

Peki, Youtuber Nedir?

 

Youtube’da video içerik oluşturan her kullanıcı aslında Youtuber’dır. Fakat, bazıları bu işi o kadar çok ciddiye alıyor ki, özel ekipman ve stüdyolar eşliğinde paylaşımlarını yapıyor. İşte, bu işi ciddiye alarak içerik üretenlere de Youtuber deniyor.

Türkiye, son zamanlarda birçok Youtuber’ı bağrından çıkarmaya başladı J Bunlar içinde en bilinenleri,  Enes Batur, Orhun Işıtmak, Ruhi Çenet, Ekin Soyak gibi isimlerdir. Fakat, genelinin kitlesi farklı olduğu için aslında, kategori içerisinde değerlendirecek olursak sanırım en nitelikli video üreticileri arasında Ruhi Çenet’i sıralamanın başına koyabiliriz.

 

En başından itibaren, ilginç bilgiler konseptinde devam eden Ruhi Çenet, aynı zamanda profesyonel bir Youtuber olarak, deneyimlerini paylaşan bir eğitmen olarak da dikkat çekmektedir.

 

Peki, nasıl Youtuber olunur?

Bunun için öncelikle Youtube’nin yayın politikalarına hâkim olmanızda fayda var. Özgün, ilgi çekici, sürekliliği olan bir macera sizi bekliyor olacak.

 

Kendinize iyi bir kulvar seçmelisiniz. En çok tercih ediliyor diye, hiçbir bilginiz olmayan kulvarlara bulaşmamanız gerekiyor. Başarının da bence ilk altın formülü bu. İzleyicilere ve takipçilere gerçekten faydalı olabileceğiniz alanlarda paylaşımlar yapmanız gerekiyor.

Bir diğer önemli nokta, iyi bir ekipman. Telefon kamerası ile bu işe başlamak istemezsiniz, değil mi?

Tamam, belki, artık birçok telefon bunun için uygun olabilir. Ama daha profesyonel çekimler için sabit ekipmanlara ihtiyaç duyacağınız aşikâr.

İyi bir mikrofon, kaliteli çekim özelliği olan bir kamera ( Kimi zaman dış çekimler için Go Pro tarzı ), video düzenlemeleri için yeteri kadar program bilgisi, etkileyici bir hitabet artık Youtuber için giriş standartları arasında sayılabilir.

 

Metinlerinizi iyi düzenlemeniz gerekiyor, araştırmalarınızı her zaman bilinenler üzerinden değil, bilinenin ardında kalmış şaşırtıcı bilgiler içeren tarafından da irdelemelisiniz.

 

Her zaman özgün içeriklere özen göstermelisiniz. Bu kapsamda, kullanacağınız müziklerin bile büyük önemi var. Youtube, bilindiği üzere sert telif uygulamalarına sahiptir.

Kullandığınız alıntı karelerden, fon müziklerinden bile sonradan başınıza iş alabilirsiniz.

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close