Tecrübelerim

WordPress Nedir, Neden En Çok Tercih Edilendir?

Web ile uğraşan, daha doğrusu üretici olarak bu alanda hizmet verenler çok iyi bilirler ki; “ WordPress is King! “ ( WordPress Kral’dır!)

 

Ama bu öylesine söylenmiş bir şey değil, gerçekten sonuna kadar bu unvanı hak ediyor. Açık Kaynak Kodlu web yazılımları arasında, açık ara bir fark ile liderlik koltuğuna uzun zamandır hâkim olan WordPress, akıl almaz bir esnekliğe ve hâkimiyete sahip olduğundan tercih sıralarının hep en üstündedir.
Eklentileri, temaları ( arayüz tasarımı ) , üzerinde rahatlıkla tüm istenilen değişikliklerin yapılabilmesi WordPress için aslında başlıca “ Neden en çok tercih edilen?” sorusunun da yanıtı oluyor.

Şuan “WordPress Eklentileri” diye bir arama yaptığınızda, kısa bir araştırmayla yüzlerce işinize yarayacak ücretli / ücretsiz eklenti karşınıza serilecektir.

Bunun yanı sıra, ister kurumsal web sitesi ihtiyacı ister sıradan bir blog sitesi fark etmeksizin; her zaman ilk tercihler arasında yer alması da onun Kral oluşunda, büyük bir etki payı olan unsur.

 

Peki, WordPress nedir?

 

Dünya’daki tüm web geliştiricileri tarafından geliştirilen ve en son bir vakıf aracılığı ile geliştirmeleri yine devam eden, PHP tabanlı açık kaynak kodlu bir betik ( script ) bütünüdür.

Sürekli güncellenen ve geliştirilen yapısı ve rahatça üzerinde eklenti ve tema oluşturulabilen WordPress, aynı zamanda dünyanın birçok büyük kuruluşu tarafından da tercih edilen bir sistemdir. Öyle ki; devlet sitelerinden, büyük haber sitelerine kadar birçoğunun ardında WordPress’in olduğunu görmek sizleri şaşırtmamalı.

Öyle geniş bir yapısı vardır ki; ilk kurulumu blog mantığında yapılmış olsa da; aklınıza gelebilecek birçok interaktif özelliği rahatlıkla adapte edebilirsiniz.

Dünya genelinde yayın yapan ana domain ( alan adı ) yanı sıra, Türkçe olarak kullanıcılarına rehberlik eden https://tr.wordpress.org/ adresinden de tüm eklenti, tema ve diğer geliştirme özellikleri konusunda detaylı bilgilere ve en son sürüme ulaşabilirsiniz.

Türk geliştiricileri sayesinde, şuan Türkçe yayın yapan birçok popüler blog ve portal sitelerinin alt yapısında da sıkça tercih edilmektedir.

Avantajları nelerdir?

 

  • Bir kere ciddi bir geliştirici topluluğunun ürünüdür. Güvenliğe son derece önem verilmektedir. Her ne kadar, hedefte olan yapıların başında gelse de, sıkça yayınlanan güncellemeleri sayesinde sorunları kısa sürede aşabilirsiniz.
  • Hakkında dokümanı en çok bulabileceğiniz sistemdir.
  • Çok gelişmiş bir alt yapısı vardır. İstediğiniz, hatta hayal edemediğiniz platformların alt yapılarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Eklentileri sayesinde, çok daha interaktif bir yayın deneyimi yaşayabilirsiniz.
  • Temaları sayesinde, istediğiniz kulvarda web sitelerini rahatlıkla ortaya çıkarabilirsiniz.
  • Yayın politikanız mı değişti, yada daha farklı bir konsept ihtiyacı mı doğdu? İşi bilen birinin ellerinde sihirli değnek değmiş gibi hissedebilirsiniz. WordPress, size bu ayrıcalığı sunacaktır.

Aslında burada en çok bilinenleri yazdık, siz deneyenler olarak elbette daha farklı deneyimlere de sahipsiniz. Bunu yorumlarda bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close