BlogTecrübelerim

Kül Şehri Kapadokya ‘da Harika Bir Tatil Planı

Kapadokya ‘yı yıllardır merak ederim fakat bir türlü gitme fırsatım olmamıştı. Eşim ile birlikte bir tatil programı yapalım dedik ve ortalama 1 ay araştırmalarım sonucunda 3 günlük bir program hazırladık.

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgede Peri Bacalarının mükemmel güzellikleriyle süslü bir bu doğa harikası yeri gezmeyi çok istedik 🙂

Gezi programımıza başlamadan önce oteller araştırdık ve otelden beklentimiz; Kapadokya ‘ya kadar gitmişken mağara oda (Telefon kesinlikle çekmez) olsun, jakuzi, kasım ayı olduğu için şömine ve en önemlisi sigara içilmemiş oda olması oldu.

Araştırmalarım sonucu birkaç otelde kıyas yaptım fakat en iyi yıldızı alan otel ‘de konum ve erişim sıkıntısı vardı. Bu nedenle rotamı Göreme, ortahisar ‘da bulunan ” Elika Cave Suites ” oteli özellikle ETS Tur ‘da 9,2 puanlama, Google haritalarda ise 4,4 puan oranı ile ilgimi çekti.

Uçak yolculuğumuzda havalimanında tanıştığımız ve keyifli bir sohbet ile bekleme sürecinde hayatımıza dair bazı bilgileri aldığımız Astrolog Sare PALASKA ‘ya teşekkür ederiz. 🙂

 

Elika Cave Suites artıları ve eksileri:

 • Otelin interneti çok iyi fakat ara ara kesintiler oluyor. Sanırım mağara odadan kaynaklı.
 • Oda temizliği harika ve kusursuz,
 • Yemekleri ise, bizim tercihimiz biftekli salata, fettucini alfredo ve spaghetti bolognese oldu. Salatasına çok lezzetli, makarnalar ise tabakların doluluk oranına göre doyurucuydu.
 • Resepsiyondaki personel olabildiğince ilgili ve ellerinden gelen tüm imkanları kullanıyorlar,
 • Havalimanından transferde ise shuttle kullandık. Gidiş ve dönüş ücretli fakat taksi ile arasında %65 fark bulunuyor. Aracınız yoksa shuttle kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Otelin konumu çarşının içerisinde olması sebebiyle harika. Herşeye anında erişim sağlayabiliyorsunuz. Yürüme mesafesinde olanlar, cami, hisar kalesi, market, taksi, aile çay bahçesi, kuruyemişçi ve banka ATM leri…  (Taksiye ihtiyaç duyarsanız bir kaç keyifli yolculuk yaptığımız Seyit Kılıç ‘ı tavsiye ederim. Numarası: +90 506 217 91 90 )
 • Atv turu, Kırmızı yada yeşil gezi turu düşünürseniz, belkide kapadokyanın en renkli ve keyifli adamı Utku Arıca ile tanışmalısınız. Utku Arıca ‘ya +90 535 925 26 57 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
  Biz ATV Turu sırasında çok eğlendik. Hatta 2 balayı çifti ilede arkadaş olduk 🙂 Tatil bitti fakat arkadaşlığımız devam ediyor 🙂
 • Balon turu düşünürseniz hiç şüphesiz organizasyon için Murat Ünsal ‘ı aramalısınız. Murat Ünsal +90 530 604 5063 numaralı telefondan arayın ve Hamza EROL adını vermeniz yeterlidir 🙂
 • Ortahisar ‘da kahvaltı yapacaksanız ve sizi hem samimi hemde sıcak kanlı birinin karşılamasını isterseniz Yiğit Cafe Bekir Usta ‘yı tavsiye ederim. +90 536 376 6904
 • Sabah saat: 07,30 gibi restoranda olursanız cam kenarında balonları seyrederken kahvaltınızı yapabilirsiniz.
 • Merkeze uzaklığı: Ürgüp, Asmalı Konak, Göremeye taksi ile 15dk içerisinde ulaşabilirsiniz. Göreme ‘de 350ye yakın otel olduğu için çarşısı fazla gelişmiş.

Bilgilendirme:

 • Kapadokyanın En Büyük Peri Bacası Ortahisar Kalesi Giriş Fiyatı: 4₺

 

Kapadokya, Göreme Halkı ve Esnafı Nasıl?

 • Esnaf Türk yada Yabancı diye ayırmıyor. Herkese güler yüzlü ve ilgili davranıyorlar. Kimin kapısını çalsanız ellerinden geleni yaparlar ve onlar için herşey para değil. Anadolu insanını orada bulabilirsiniz. Evet turistik biryer ama mütevazilikte çığır açmış biryer kapadokya.
 • Adres sormak ücretsiz 🙂 İstanbul ‘da en büyük sorunumuz da bu zaten soru sormak bile paralı, yada sorduğunuz kişinin sizi terslemesi an meselesi.
  Kapadokya ‘da ise sizi neredeyse gideceğiniz yere kadar bırakıyorlar.

Kasım ayında yani soğuk zamanlarda kapadokya ‘ya gitmeyi düşünüyorsanız yanınıza mutlaka almanız gerekenler;

 • Atv binmeyi tercih edebilirsiniz, bu nedenle yüzünüzü koruyabileceğiniz şal yada maske türünde birşey alabilirsiniz,
 • Kapadokya bir nevi benim tabirimle bir nevi ” kül şehri ” gibi olduğu için oraya giderken kesinlikle kot pantolon ve yedek pantolonlar alın. Kadınlar için ise etekten kaçınmalısınız. Kapadokya hem soğuk, hemde aşırı tozlu.
 • Termal içlik alın ve spor ayakkabınız kesinlikle olsun.
 • Balon turu yapacaksanız çok sıkı giyinmelisiniz. Hatta eldiven, şapka ve bere, bot yada çizmede alın 🙂 Sabah 6 ‘da -3 derece civarı oluyor.

 

 

Kapadokya Balon ile uçuş fotoğrafları

Kapadokya ‘ya kadar gelip balonla uçmadan geri dönemezdik tabi ki 🙂  Uçuş sırasında hem keyifli bir yolculuk, hemde bilgilendirme için pilotumuz Mehmet Bozgül ve yardımcı pilotumuz Ahmet Çöler ‘e teşekkür ederiz 🙂

 

 

Kapadokya gezilecek yerler,

1. Peribacaları

Kapadokya gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen Peribacaları; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın 60 milyon yıl önceki volkanik aktiviteleri sırasında oluşan yumuşak tabakanın hava olaylarıyla aşınması sonucunda ortaya çıkmış.

Kolayca şekil verilebildiği için neredeyse 10 bin yıldır bölge halkının bir kısmını barınma ve depolama gibi çeşitli ihtiyaçları için kullandığı yeryüzü şekillerinin en güzellerini Göreme Milli Parkı’nı, Aşıklar Vadisi’ni ve Zelve Ören Yeri’ni ziyaretiniz sırasında yakından görebilirsiniz.

2. Göreme Milli Parkı

Göreme Milli Parkı, 1986 yılında koruma altına alınmış. Dünyada eşine az rastlanan peribacaları sayesinde ünlenen park, bünyesindeki Göreme Açık Hava Müzesi ile birlikte Kapadokya’nın tarihi ve etnolojik yapısını gözler önüne seriyor.

Peribacalarını ve ilk Hristiyanlık döneminden kalma dini yapıları ziyaret ederek geçirdiğiniz parktaki gezinizi gün batımının eşsiz manzarası eşliğinde noktalayabilirsiniz.

3. Uçhisar

Bölgeye gelen çoğu gezginin, hakkında yeterince araştırma yapmadığı için sakinliğine aldanıp es geçtikleri Uçhisar, sahip olduğu değerlerle Kapadokya Bölgesi’nin en tarihi yeri konumunda.

Görkemli Uçhisar Kalesi’nin eteklerinde kurulmuş olan yerleşim bölgesi, İpek Yolu üzerinde önemli bir durak olduğu için kültürel anlamda zengin çeşitliliğe sahip olmuş.

Kaliteli otelleri nedeniyle huzur dolu konaklama için tercih edebileceğiniz bölgenin çarşısında el yapımı ürünler ve ünlü Kapadokya şaraplarını satan dükkânları dolaşabilirsiniz.

4. Güllüdere Vadisi

Çavuşin Köyü ile Göreme arasında yer alan Güllüdere Vadisi, 2 kolunda 5 tarihi kiliseyi barındıran keyifli bir yürüyüş rotası. Keşfetmekten haz alanlar için ideal bir ortam sunan vadiyi, kapladığı alana tezat oluşturacak kadar büyük bir tarihe sahip olan Çavuşin Köyü’nden gezmeye başlamanızı tavsiye ediyorum.

5. Ihlara Vadisi

Muhteşem manzarası ve tarihi değerleri ile Kapadokya gezilecek yerler listesine mutlaka alınması gereken Ihlara Vadisi, Melendiz Çayı’nın yumuşak tabanı aşındırmasıyla oluşmuş. Çevresinde konaklama tesislerinin bol miktarda bulunduğu vadideki kayaların bir kısmı 9. yüzyıldan itibaren oyularak kilise haline getirilmiş.

6. Zelve Ören Yeri

Avanos’a sadece 3 kilometre uzaklıktaki Zelve Ören Yeri, peribacalarının Kapadokya’nın diğer bölgelerine göre oldukça yoğun olduğu 3 vadiden oluşuyor. Aynı zamanda macera tutkunları için önemli bir tırmanış alanı olan ören yeri, 9. ve 13. yüzyıllar arasında Hıristiyanlar tarafından yerleşim alanı ve dini merkez olarak kullanılmış.

Aktepe’nin kuzeyindeki dik yamaçlara kurulmuş olan alanda 728-842 yılları arasını kapsayan İkonoklastik Dönem’de inşa edilmiş Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseleri gibi önemli dini yapılar bulunuyor.

7. Ürgüp

Balayı çiftlerinin gözde tatil mekânı Ürküp, gezginlerin daha çok alışveriş yapmak için tercih ettikleri bir yerleşim. İlçe, Bizans döneminde Osiana, Selçuklular zamanında Başhisar, Osmanlılar tarafından Burgut Kalesi ismiyle anılmış.

Hizmet kalitesi yüksek otelleri ve yerel ürünler satan mağazaları dışında ilçeyi 3 Güzeller gibi doğal güzelliklerini, Roma döneminden kalma kaya mezarlarını ve Selçuklular’ın inşa ettikleri Altıkapılı ile Tememnni Tepesi Türbeleri’ni görmek için ziyaret edebilirsiniz.

8. Paşabağ Rahipler Vadisi

Kapadokya’da fotoğraf çekmek için ideal bölgelerden birisi olan Paşabağ Rahipler Vadisi, ören yeri ile ün kazanmış Zelve’ye oldukça yakın bir konumda yer alıyor.

Mantar formundaki peribacalarının en iyi örneklerini barındıran vadi, bu oluşumların arasından geçen iyi durumdaki yürüyüş yolları sayesinde rahatlıkla gezilebiliyor.

9. Derinkuyu Yeraltı Şehri

İlk Hıristiyanlık döneminde Roma İmparatorluğu’nun zulmünden kaçanların Antakya ve Kayseri üzerinden gelerek sığındıkları Derinkuyu Yeraltı Şehri, 8 kattan oluşuyor.

O dönemde çok da kolay fark edilemeyecek şekildeki girişi sayesinde güvenli bir ortam yaratan yeraltı kentine sığınmacıların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bölümler inşa edilmiş.

10. Uçhisar Kalesi

Bölgenin eşsiz güzellikteki manzarasını kuşbakışı seyretmek ve bol bol fotoğraf çekmek için Uçhisar Kalesi’ni Kapadokya gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan kale avantajlı konumu sayesinde doğudan gelen akınları durdurmak için inşa edilmiş. Yerel halkın büyüğüne “Ağa’nın Kalesi”, küçüğüneyse “Çavuş’un Kalesi” dediği birbirine bitişik 2 peribacasından oluşan askeri yapının içerisinde Roma ve Selçuklu dönemlerinde çok sayıda oda, depo, mahzen ve sarnıç yapılmış.

11. Kaymaklı Yeraltı Şehri

Adını aldığı kasabanın sınırları içerisinde yer alan Kaymaklı Yeraltı Şehri, tıpkı Derinkuyu’daki türdeşi gibi 8 katlı; ancak günümüzde sadece 4 katı gezilebiliyor.

M.Ö. 3.000 civarında Hititler tarafından yapılan bu şehir, Roma ve Bizans dönemlerinde genişletilerek 25.000 kişinin yaşayabileceği bir sığınak haline getirilmiş.

12. Kapadokya Mağaraları

Çoğunluğu NevşehirÜrküpAvanos üçgeni arasında yer alan Kapadokya Mağaraları, barınma ve depolama amaçlı olarak binlerce yıldır bölge halkı tarafından kullanılıyor.

Yumuşak yapılı kayalara oyularak meydana getirilen bu yapıların bir kısmı ise zaman içerisinde bölgeye gelen sığınmacılar tarafından genişletilerek küçükleri “köy”, büyükleriyse “şehir” olarak adlandırılan yeraltı yerleşkelerine dönüştürülmüşler.

13. Güvercinlik Vadisi

Doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin en çok tercih ettikleri rotalardan birisi olan Güvercinlik VadisiUçhisar ile Göreme arasında uzanıyor.

Şarap üretiminin yaygın olduğu bölgede lezzetli üzümlerin yetiştirildiği bağlar, 9. yüzyıldan itibaren bu bölgede barınan kuşlardan elde edilen gübrelerle beslenmiş.

14. Aşk Vadisi

Diğer adı Bağlıdere olan Aşk Vadisi, Göreme sınırları içerisinde yer alıyor. Farklı boyuttaki ve renkteki yüzlerce peribacasının bulunduğu vadi özellikle gün batarken oluşan manzarası ile ziyaretçilerini büyülüyor.

15. Mazı Yeraltı Şehri

Erken Roma döneminde inşa edilmiş olan Mazı Yeraltı Şehri Kapadokya gezilecek yerler listesinde sizlere anlatacağım son tarihi yerleşim. Ürküp’ün 18 kilometre kadar güneyinde yer alan yerleşke, Kaymaklı Yeraltı Şehri’nden sadece 10 kilometre uzaklıkta. Bilinen 4 girişi olan kentin içerisinde hem Roma hem de Bizans döneminden kalma mezarlıklar bulunuyor.

Kapodakya Gezi Fotoğrafları

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close