BlogTecrübelerim

Pozitif Düşünce Nedir? Pozitifliğin Başarıya Etkisi

Pozitif düşünce, yaşantımızın her anında kullanabileceğimiz ve içerisinde olabildiğince negatifliğin bulunmadığı bir düşünce tarzıdır. Pozitif düşüncede hayatta hem pozitifliğin ve hem de negatifliğin var olduğu kabul edilir fakat pozitif düşünceye daha çok ağırlık verilir.

Pozitif düşünceye sahip olan kişiler, en zor anlarında ve hatta çaresiz kaldıkları her durumda kesinlikle yapılabilecek bir şeyin olabileceğine inanırlar. Bu tür kişilerin hayata bakış açıları her zaman pozitiftir yani başka tabirle olumludur. Gerçek bir pozitif düşünce, düşüncelerimizi ve davranışlarımızı olumlu bir hale getirmek ve bunu artırmak ile başlar.

Pozitif Düşünenler Hayalperest Midir?

Pozitif düşünce her koşulda elimizden gelenin en iyisini yapabilmek ile başlar ve gün geçtikçe artar. Yaşanılması istenen her şeyi olumlu bir şekilde hayal etmek aslında pozitif bir düşüncenin temel taşıdır diyebiliriz. Bu sebeple daha çok pozitif hayaller kurup bunu da eyleme dönüştürmeye çalıştığımızda kendimizde olumlu bir düşüncenin temelini atmış oluruz.

Hayalperestlik ile pozitif düşüncenin ne olduğuna da bir açıklık getirelim; Hayal kurarak gerçekçi düşünmeden hareket etmek hayalperestliktir hatta tamamen pollyannacılıktır, fakat hayal kurarak gerçekçi bir düşünce ile hareket etmek ise pozitif düşünce eğilimi göstermektir. Aslında tam anlamıyla pozitif düşüncede hayal kurmak, olumlu bir düşünce tarzıyla gelecekte yapmak istediklerimizi ve yapabileceğimize inandığımız şeyleri planlamak demektir, diyebiliriz.

Kurulan hayaller doğrultusunda başarı elde edilmek istenirken bazen zorluklarla da karşılaşıla bilinir. Yaşanılan her zorluğun aşılmasıyla da yeni bir tecrübe kazanılır ve zaman içerisinde edinilen tecrübelerde kişiye ekstra bir başarı getirecektir.

Pozitif Düşünen Birisi Nasıl Başarır?

Pozitif bir düşünceyle başarılı olabilmek için en başta tembelliği bir kenara bırakmak gerekir. Olumlu bir düşünceyle başarı sağlanmak istenildiğinde öncelikle böyle bir düşünce ile hareket etmeye karar vermek ve kararlılık gösterip azmetmek çok önemlidir.

“Başarmanın yarısı inanmaktan geçer” diyen Theodore Roosvelt’in bu sözü de aslında başarının pozitif düşünceyle nasıl kazanılacağına dair örnek olabilecek tamda yerinde bir cümledir. Bu cümleyle anlatılmak istenen ise kendine güvenen, azimli olan, inanan ve hayatlarında umutsuzluğa yer vermeyen kişilerin çoğunlukla istediklerini başardıklarıdır.

Gerçekten de hayatlarını tembellikle geçiren kişilerin başarısızlıklarını gördüğümüz zaman Theodore Roosvelt’in sözünün ne kadar doğru olduğunu anlayabiliyoruz değil mi? O halde pozitif düşünen birisi nasıl başarır, sorusunu maddeleyerek cevaplayalım:

  • Azim gösterir: Yapmak istenilen şey gerçekçi bir şekilde düşünülerek planlanır, sonra hedefe odaklanılarak azmedilir.
  • Kendine güvenir: Tembellik ya da umutsuzluk gibi olumsuz bir durumla karşılaşıldığı zaman çözüm odaklı pozitif düşünceler üretmek gerekir. Kendine güvenen pozitif bir insan için umut kavramı tünelin sonundaki ışık ile karşılaşmayı hayal etmek gibidir. Her türlü çaresizlikte umut ederek kişinin kendisine güvenmesi de başarı getireceği için çok önemlidir.
  • Kararlılık gösterir: Bir hedefimizde başarı gösterebilmek için yarışırcasına hareket etmemek gerek aksine başarı, kararlılık göstererek ve emek sarf ederek kazanılır. Her zaman pozitif olmak başarı getirecektir diye bir kaide yoktur, ancak pozitif bir düşünce hedefi olan bir kişinin vereceği mücadelede kendisine güç verir. Bu güçle de başarısızlık riski azalır.
  • Olumlu kişileri idol seçer: Başarılı olabilmek için başarılı olmamıza engel teşkil edebilecek olumsuz düşüncelere sahip olan kişilerin tavsiye olarak verebilecekleri negatif düşüncelerden de uzak durmak gerekir. Negatif düşünceli insanlar yerine alanında uzman ve belli bir başarı elde etmiş kişileri idol olarak seçip hedefe doğru ilerlemek verilebilecek en doğru kararlardan birisi olacaktır. İdol olarak kabul edilen kişilerin başarı yolundaki hayata bakış açılarını tam anlamıyla kavramakta kendi başarımız için bir anahtar olacaktır.

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close