Dijital Pazarlama

SEO Nedir?

Seo, aslında başlı başına bir Google stratejisidir. Her ne kadar “ Arama Motorları Optimizasyonu “ diye geçse Türkçemizdeki tam karşılığı. Gerçi, evet. Ülkemizde arama motoru olarak kullanılan 3-4 farklı alternatif var. Yandex, Bing ve az da olsa Yahoo diğer alternatif arama motorlarıdır.
SEO kavramı ise özellikle Google üzerinde hedef kelimelerin aramalarında, kişi veya kurumun web sitelerini daha üst sıralarda yer aldırabilmektir.

Şöyle bir örnekleme yapmak gerekirse; bir çiçekçi kendi lokasyonu üzerinde daha çok internet kullanıcısı, yani potansiyel müşteriye ulaşabilmek için anahtar kelimeleri üzerinden daha çok ziyaretçi çekmek zorundadır.
Bu aşamada, reklam ve tanıtım için kısıtlı bütçeye sahip olan işletmelerin uzun vadede yardımına SEO çalışmaları koşmaktadır.

Seo çalışmasına nasıl başlanmalı?

Öncelikle, herkesin ilk aklına gelen backlink alımı olsa da, ciddi bir seo çalışması web sitesi içeriğinden başlar. Sitenizin içeriğinde, başlık, alt başlık ( H1,H2,H3 ), anahtar kelimelerin yeterli ve uygun cümle yapısı içerisinde kullanımı, etiket kullanımı,  görsellerin isimlendirilmesi ve uygun boyutlandırılması ile başlamalısınız.

Bunun yanı sıra, link yapısının self link denilen tarzda ayarlanması da önemlidir. Siteniz için ayrıca, arama motorlarına tarama izni veren robots. txt dosyasına sahip olması, site linklerinin yolunu toplu ve düzenli şekilde belirten sitemap. xml dosyasına sahip olması da çok önemli bir konudur.
Sitenizdeki her adımı, her ziyareti, kelimelerin ziyaretçi trafiğini kontrol edebileceğiniz Google Analytic ve site hakkında genel yapısı ve sağlığını inceleme imkânı bulabileceğiniz Google Webmastertools servislerini de mutlaka kullanmalısınız.

Uzun vadeli çalışma stratejisi uygulayın

Yapılan en büyük hatalardan birisi, toplu halde tüm işlemlerin bir anda site üzerinde uygulanmasıdır. Arkadaşlar, Google kendini her zaman geliştiren bir yapay zekâ harikasıdır. Organik olmayan her işlem, Google algoritmaları tarafından kolaylıkla keşfedilebilir. Buda, ileriye dönük olarak sitenize yarardan çok zarar verecek cezalandırmalara ve yaptırımlara sebep olabilir. Planlı ve ortalama 3-4 aylık site üzerinde işlemler yapmaya özen göstermelisiniz. Yani, sitenizin ilk günleri ve haftalarında kesinlikle seo çalışması için çok acele etmeyin.
Yapay hiçbir işlemi gözünüze kestirmeyin. Yol yakınken, hemen şimdi o kararınızdan dönün. İkincisi; her ay veya her hafta için farklı bir kulvarda seo çalışmasına devam edin. Örneğin; bir ay boyunca içeriklerinizi siteye düzenli girmekle başlarken, sonraki ayda blog & yorum backlink ve tanıtım yazılarınıza yönelin.

Sonraki ay için, site içeriğinizle alakalı otorite sitelerden; backlink alımı yaparak devam etmenizi tavsiye edebiliriz. Bu çalışmalarda, ısrarla tekrar ettiğimiz gibi kesinlikle yapay veya aldatıcı işlemlere yönelmeyiniz. Tüm çalışmalarınızı bir sendbox cezası alt üst edebilir.

Bu çalışmalar için detayları, geniş kadromuzun uzman arkadaşlarıyla bizzat görüşerek vermek daha mantıklı olur düşüncesindeyiz. Zira, hem referanslarımızda bu başarıyı nasıl yakaladığımızı daha samimi şekilde anlatabilir, hem de siteniz için çalışma detaylarını fikir alışverişi ile sizlerle paylaşıp planlayabiliriz.

Tags

Hamza EROL

AyrimNet Web Çözümleri E-Ticaret & Dijital Pazarlama Danışmanı

İşinize Yarayabilir

Bir cevap yazın

Close